Volby z pohledu volební komise

27. ledna 2013 v 11:02 | Sentencia |  Myšlenkové pochody
Původně jsem se k volbám vůbec nechtěla vyjadřovat a do nynějška se mi to i docela dařilo, ale vzhledem k tomu, co se všude kolem mě děje, se tomu člověk jen těžko vyhýbá. Celý facebook mám už přes měsíc zahlcený příspěvky s politickou tématikou, jejichž četnost vygradovala včera. Řeknu vám, že jsem nestačila zírat, co kdo byl schopný napsat a u některých mě jejich rozhořčené a často i vulgární statusy opravdu překvapily.

Použiju proto svého práva, napsat na svůj blog svůj vlastní názor, který nikomu rozhodně nevnucuju. Jen napíšu, co si o celém tom povyku kolem myslím. Komentáře jsem nikdy neblokovala, nepoužívala jsem funkci schválení, ani je nemazala. Každý má právo v komentářích napsat, co si o daném tématu myslí, ale varuju předem, že pokud se diskuze strhne k vulgaritě, nadávání nebo nějakým jiným výpadům proti mě nebo jiným komentátorům, tak pro tentokrát komentáře zatrhnu.


A teď už přímo k volbám:
Tento rok jsem měla možnost být ve volební komisi u historicky první přímé volby prezidenta naší republiky. Byla jsem členkou komise v malé vesnici s necelými třemi stovkami voličů. Upřímně, z počátku jsem měla ze svého pobytu tady docela strach, protože jsem se k práci dostala jako slepý k houslím a nikoho z vesnice jsem až do dnešních dnů neznala. Nakonec ale celkem 4 dny voleb utekly díky přátelským a upovídaným "kolegům" opravdu rychle a já se už dlouho takhle nenasmála.

Bylo docela zajímavé sledovat volby z trochu jiného pohledu, než jen voličského. Člověk tak měl možnost vyslechnout si názory různých věkových, sociálních i etnických skupin. Někdo držel svou volbu v tajnosti, jiný otevřeně řekl, že by mu stačil lístek jen se jménem jeho favorita, jehož placku si hrdě nesl připíchnutou na bundě.
Jelikož výsledky voleb se dají snadno najít na internetu, tak můžu prozradit, že v této vesnici byl výsledek opravdu těsný a do poslední chvíle naprosto vyrovnaný. Nakonec jen o tři hlasy zvítězil Miloš Zeman nad svým soupeřem Schwarzenbergrem, z čehož neměl radost ani jeden člen naší komise.

Ano, i já byla pro vítězství knížete. Svůj názor ale můžu říct ve svém okolí jen před málokým (bohužel většina mých známých byla pro Zemana), takže naplno řeknu, co si myslím, alespoň tady.

Uznávám, že je kníže na funkci prezidenta dost starý, ale to je podle mě jediný jeho zápor. To, že mu někdo vyčítá, že žil v Rakousku, je podle mě naprosto zcestné, stejně tak jako to, že je z ušlechtilého rodu. Vy jste měli možnost vybrat si rodiče? Vás nechali mluvit jim do jejich záležitostí jako je třeba stěhování? Pochybuju...

Co mě opravdu rozesmálo, byl názor jedné blogerky, že chudáci děti ve školce by neuměly vyslovit Schwarzenbergrovo jméno. Milá slečno, já své vlastní příjmení neuměla správně vyslovit do druhé třídy, protože je stejně krkolomné neli horší, než Karlovo.

Další, často vytýkanou věcí, je mluva Karla Schwarzenbergra. To jste vážně tak povrchní? Můj názor je ten, že jeho špatná mluva je jen minimálně zapříčiněna tím, že žil v Rakousku a Švýcarsku. Prostě má vadu řeči, kterou mají tisíce dalších lidí. Já nikdy neměla problém mu rozumět. Když člověk chce, tak rozumí všemu.

A takhle bych mohla pokračovat dál, ale jelikož bylo všechno už rozebráno milionkrát předtím tisíci dalšími lidmi, redaktory, blogery, tak vás dál nudit nebudu.

Volbu Zemana beru jako projev předpojatosti českého národa vůči někomu nebo něčemu, co je nějakým způsobem odlišné. Každý říká, jak je otevřený novým věcem a možnostem a když tu možnost mají přímo před nosem, tak od ní zbaběle s křikem utečou. Neznám Miloše Zemana osobně, nevidím do všech jeho politických i mimopolitických aktivit... jako člověk na mě ale působí neuvěřitelně arogantně a povýšeně. Nedokáže odpovídat přímo na položenou otázku a místo toho pořád vyhýbavě cituje jiné lidi, čímž u mě vyvolává dojem člověka bez vlastních myšlenek. Neustále opakuje to, co už řekl tisíkrát. Vědomě lže ve svých projevech... a tak dál a tak dál. Jsem opravdu zvědavá, jak se své role prezidenta zhostí.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 víla víla | Web | 27. ledna 2013 v 12:12 | Reagovat

Neobracej mé slova proti mně :) Bylo to v úplně jiném kontextu! Říkala jsem, že když mi lidé nadávali, za volbu pana Franze s argumentem, že je potetovaný a děti v první třídě by se ho bály, tak jsem akorát použila stejný argument!

2 Sentencia Sentencia | Web | 27. ledna 2013 v 15:55 | Reagovat

[1]: upřímně teď nějak přesně nevím, co máš na mysli :) Nepoužila jsem ničí slova proti jejich autorovi, teda alespoň si toho nejsem vědoma :) Napsala jsem jen, co si myslím a jak to vidím.

3 víla víla | 27. ledna 2013 v 16:59 | Reagovat

"Co mě opravdu rozesmálo, byl názor jedné blogerky, že chudáci děti ve školce by neuměly vyslovit Schwarzenbergrovo jméno." Pokud to napsal ještě někdo jiný, tak se omlouvám a mé komentáře smaž :)

4 Sentencia Sentencia | Web | 27. ledna 2013 v 17:26 | Reagovat

[3]: zrovna tohle jsem četla někde jinde, ale teď si matně vybavuju, že jsi tam měla asi něco podobnýho. tak to se omlouvám, nebyla to narážka na tebe, ale spíš takové obecné upozornění na to, že i takové názory se ke mně dostaly.

5 Renesmé Renesmé | Web | 27. ledna 2013 v 23:58 | Reagovat

Myslela jsem si, že na blogu toho zůstaneme ušetřeni, ale Peti, po úmorném zaplavení na facebooku, kde jsem se držela zuby nehty a nic nepsala, teď a tady napíšu svůj názor, obecně a velmi povrchově. Oba kandidáti byli pro mne špatné volby, z nejrůznějších důvodů, kterých je celá hromada. Mrzí mě, že v roce 2013 si musím mezi kandidáty na prezidenta České republiky vybírat menší zlo. A tady se přiznávám a nestydím se za to, že ačkoliv mám své výhrady k oběma, k Zemanovi přece jen menší. A ne, nejde ani o tolik opakovaný vysoký věk či vadu řeči, ale o jeho názory a především činy. Tím ale neříkám, že Zeman nestoupl nikdy vedle, všichni víme, že ano. Je mi ale smutno a tak špatně z toho, jací jsou lidi, počínaje vydatnou mediální masáží pronásledvanou vyhrabováním špíny. Je mi zle z toho, jak si lidi (český lid, většina českého lidu) přejal jakýsi zvyk, a to volit PROTI někomu. 80% lidí na facebooku, ne-li 90% dalo jasně najevo, koho budou volit, ale nesdílely názory svého vybraného kandidáta, ale sdílely nejrůznější špínu na toho druhého. A v případě zeptal se člověk, proč a šel do hloubky, vlastně většinou nedovedli lidé úspěšně argumentovat. Vada řeči vs. opilost - to je hodně, ale hodně ubohé. Neberu nikomu jeho názor, ale nebylo by od věci si jej podložit PRAVDIVÝMI informacemi. Nemůžu se dočkat dne, kdy budeme mít možnost volit PRO někoho. A ještě něco, změnou prezidenta se toho stejně příliš nezmění, to si musíme uvědomovat. Čeští politici a s nimi i celá Česká republika míří k záhubě, ale to už každý, kdo logicky uvažuje ví. A je ve výsledku jedno, kdo bude v čele tohoto marasu. Nemůžu se upřímně dočkat dne, kdy se odstěhuji z ČR. A ne, nebudu emigrovat kvůli prezidenta, jak přehnaně reagovalo dost lidí očividně bez mozku. Uf, to jsme se zase rozčílila, ale to jen můj skromný názor a to opakuji velmi obecný, povrchový a nezaujatý (více méně).

6 renuška renuška | Web | 28. ledna 2013 v 9:02 | Reagovat

U komise jsem nikdy nebyla a ani o to nestojím, ale je mi jasné, že když se chytne dobrá "parta", tak v případě nízké voličské účasti alespoň ten čas nějak utíká. Navíc každá zkušenost se počítá ...
K průběhu - včera jsme byli lyžovat, den po volbách, všechno by se mělo pomalu utišovat. Čekáme ve frontě na čaj a před námi je tak pětiletá dívenka v ošuntělé kombinéze, na které má připíchlou onu známou placku s panem KS. Toto mi přijde neskutečně trapné, neskutečně! Jako samotný průběh voleb, který jsi popsala naprosto perfektně.
K výsledkům - přichází rozpor, jsem spíš přikloněna k Zemanovi. Ale je to asi nejvíc proto, že v něm vidím člověka, kterýmu bude víc záležet na tom, aby se i slabší sociální vrstvy (nemyslím cikory, ale lidi, kteří chodí normálně do práce, vydělávají max 10.000,-, platí sociální, zdravotní, daně, DPH na zboží ... a ještě z toho musí financovat energie a sami sebe, což je fakt problém) měly krapet lépe. Už jen jeho názor, že místo zvýšení DPH stačí, když stát ušetří na zbytečné administrativě - toto je pro mě řešení. Bohatý člověk s vysokými příjmy to procento navíc ustojí v pohodě, ale já sama vidím, o kolik se zvedly např. ceny potravin, které si prostě musíme koupit všichni ... a tak by to mohlo jít pořád dál. Pan Schwar. má ohromnou podporu ze zahraničí - ale o co těm lidem jde? Oni nám výplatu nedávají. Uznávají ho, což se MZ možná tak nepodaří, ale my jako stát potřebujeme hlavně sebe a ne cizinu, protože jsemm přesvědčená o tom, že jsme schopni se svými produkty uživit a není nutné být odkázaný např. na německých jogurtech. Ale třeba jsou to jen moje bláboly a mýlím se. Čas ukáže, nakolik bude nový prezident schopný něco změnit - třeba se stane mnoho, třeba nic, třeba průser. Protože když změna, tak od podlahy, což prezidentem určitě nezačíná, ale mělo by končit ...

7 Sentencia Sentencia | Web | 28. ledna 2013 v 9:38 | Reagovat

[5]:to, co se dělo na fb, bylo vážně místy už šílenství. Každý plival špínu kolem sebe a skoro nikdo se nezajímal o fakta. Proto jsem se zdejším diskuzím tolik vyhýbala. Každý kandidát měl nějaký vroubek a když někdo chce, tak špínu vyhrabe na každého. Hnus ale je, vytahovat to v tomto případě a ještě se ohánět takovými argumenty, jako že někdo špatně mluví. Upřímně doufám, že se celý ten povyk kolem voleb brzy utiší, protože už celé té eskapády mám plné zuby. Zeman byl zvolen, zpátky se to už nevezme, tak se s tím zbytek národa holt musí smířit.

8 Sentencia Sentencia | Web | 28. ledna 2013 v 9:42 | Reagovat

[6]:podle mě Zeman sice může slibovat snížení DPH a další výhody pro "dolních 10 milionů občanů" (jak pořád rád říkal), ale když to nenavrhne vláda, tak on snížení zapříčiní jen těžko a neměl se tím proto podle mě ohánět v kampani. Bohužel jeho volební letáček asi zapůsobil na dost lidí, protože jim v něm slíbil přesně to, co chtěli slyšet - snížím DPH, nedám amnestie a tak dál. Většina těch lidí si ale neuvědomila, že 90 % z toho, co na letáčku psal, on nemůže udělat, protože k tomu nebude mít pravomoc. Takže když se to  vezme všechno kolem a kolem, tak je vlastně na jednu stranu i docela jedno, kdo tam nahoře je, protože veškerá hlavní moc je stejně pod ním. Jak jsi psala, ukáže se až časem, jestli byl Zeman dobrou volbou nebo ne.

9 Fantaghira Fantaghira | Web | 28. ledna 2013 v 10:06 | Reagovat

Já jsem volila Schwarzenberga a ve svém okolí bych dala dohromady tak možná pět lidí, kteří volili Zemana. Takže jsme všichni z výsledku poněkud rozčarovaní.
Ono skoro všechny argumenty byly zcestné. "Nebudu volit Schwarzenberga, protože je to Rakušák..." (sice žil v Rakousku, ale občanství má české a švýcarské) "...neumí mluvit, všechno tu zdraží, nemám rád Kalouska, vrátí Sudety Němcům..." a tak dál a tak dál. Kdyby si lidi přečetli, jaké pravomoci skutečně prezident má, tak by zjistili, že všechny ty argumenty proti knížeti a pro Zemana nemají žádnou váhu, protože stejně tak jako by S. nemohl nic zdražit, nemůže Z. nic zlevnit ani zvýšit důchody a já nevím, co všechno nasliboval.
Achjo, ale teď už nemá cenu se rozčilovat...

10 Sentencia Sentencia | Web | 28. ledna 2013 v 10:10 | Reagovat

[9]: přesně tak!!!

11 Genevieve Genevieve | Web | 28. ledna 2013 v 11:11 | Reagovat

Přiznám se bez mučení, volila jsem Zemana. Nebyl to sice můj favorit a nějak sympatický mi není, ale pořád si myslím, že je to lepší, než mít za prezidenta Schwarzenberga. Prezident je v naší republice, v tomto systému, figurka a má vlastně jen reprezentativní funkci. I když tobě se tyhle argumenty nelíbí, nechtěla jsem, aby nás reprezentoval někdo, kdo se před několika lety zjevil z Rakouska, neumí pořádně mluvit česky a nechá se natočit, jak "zpívá" hymnu, kterou očividně taky moc neumí.
Ale jak se říká, chleba stejně levnější nebude.

12 Sentencia Sentencia | Web | 28. ledna 2013 v 15:01 | Reagovat

[11]: Každý má svůj názor. Co mně vadí, druhému nemusí a naopak. Kdyby si všichni mysleli to samé, byla by to nuda :)

13 Aailyyn Aailyyn | Web | 28. ledna 2013 v 15:33 | Reagovat

Zeman sice působí trochu arogantně a rádoby lidově, nicméně, vzešel z levicové strany politického spektra. Schwarzenbergovi prostě uškodilo, že politicky přísluší k pravici. Lidi už toho mají dost. Zeman sice poněkud podbízivě, ale správně nacílil na střední vrstvy. Jestliže pravice neustále všechno zdražuje, zavádí školné, zvedá daně a uvaluje poplatky na kdeco, Zemanovi moc práce střední vrstvy nedalo přesvědšit. Lidsky je mi sice sympatičtější kníže a do funkce prezidenta se hodí víc, protože prezident je sice stejně jen reprezentativní figurka, ale politicky s ním až tak nesouzním. Čili jako asi jedna z mála s výsledkem voleb souhlasím. Prostě pravicí už jsou lidi natolik otrávení, že v polovině krajů vyhráli komunisti. Ne, nemyslím si, že historie se bude opakovat, že se zavřou hranice, že nastane cenzura. Komunisti nejsou hrozba. Jen by to chtělo v současný anarchii taky trochu pravidel. Kapitalismus se nemá rovnat naprostý nepořádek a absence pravidel.

14 Adelínka Adelínka | Web | 28. ledna 2013 v 17:22 | Reagovat

Za naši malou skromnou vesničku s cca 2 500 obyvateli mohu hrdě říci, u nás vyhrál Kája. Když jsem sledovala výsledky, upřímně, chtělo se mi brečet. Je to příjemný pán, nikoho neuráží, řekne všechno tak, jak si myslí a jak to je. Z těchto dvou byl pro mě jasná volba. Žít za komunistů a moci jít pryč, uteču taky! Lidi, co volili Miloše ale kritizovat nehodlám. Věřím, že ať už jde o jakékoliv volby, každý volí podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Co mě ale dokázalo naštvat, byli lidi, kteří uráželi ty druhé jen kvůli tomu, že volí někoho jiného popřípadě se ho snažili přemluvit, ať ho nevolej. Bohužel jsem ten člověk, kterému se příčí lži, pomluvy, povrchnost, nadřazenost a arogance...tak jsem si já reprezentaci České republiky nepředstavovala ani ve snu.:(

15 Sentencia Sentencia | Web | 29. ledna 2013 v 10:26 | Reagovat

[13]: je pravda, že v dnešní době už se nejde dívat na komunismus stejně, jako před x lety. Ale ani tak nechápu, jak ho lidi můžou po tom všem, čím si prošli a co zažili, podporovat.
Co se nového prezidenta týče, jsem zvědavá, jak se své funkce zhostí.

[14]: to je právě to, co mi vadí, že se celá předvolební kampaň zvrhla v tak podlou akci. Kolikrát jsem měla pocit, že se lidi už zbláznili, jak byli schopní to všechno hrozně prožívat a rozhádat se kvůli rozdílným názorům třeba i s rodino...

16 Silmarilli Silmarilli | Web | 29. ledna 2013 v 15:41 | Reagovat

promin,ale já tvuj názor nesdílím. Neříkám,že je nesporná výhoda,že Karel umí více jazyky a že má zkušenosti z Rakouska, ovšem nebyly bychom pro smích, kdybychom si zvolily někoho kdo nezná slova ani naší hymny ? Nevím, na prezidentské křeslo bych neposadila ani jednoho pokud by to záleželo jen na mé volbě.Předem říkám,že volit jsem našla. Protože at tam bude sedět kdokoliv, stejně to tady bude pořád stejný bordel.Navíc, u nás má prezident minimální možnosti. Proto si myslím,že je celkem jedno kdo tam bude sedět !

17 Silmarilli Silmarilli | Web | 29. ledna 2013 v 15:43 | Reagovat

Ještě menší dodatek ke komunismu. Podle mě  si ho lidé volí,protože už jsou zoufalí a zkouší kde co. Třeba mají pocit,že by jim to tentokrát pomohlo...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama