Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye

21. června 2013 v 18:33 | Sentencia |  Čtenářské deníky
ZÁKLADNÍ ZNAKY:
-vydáno 1891
-dekadentní psychologický román
-hororové prvky, pesimistický ráz, zoufalství, nuda…
-alegorické prvky
-autobiografické prvky
-faustovský námět (zaprodání duše)
-není důležitý děj, ale vnitřní boj hrdiny
-objevují se i v tu dobu tabuizovaná témata (prostituce, homosexualita)
-téma morálky, osobní odpovědnosti, vztah k umění
-přesné zachycení nálad a vnitřních pocitů
- obraz tehdejší společnosti a smetánky

Místo: Londýn
Čas: přelom 19. a 20. století
Jazyk: spisovný, archaismy, er-forma
-rozsáhlé dialogy

Varování: Následující popis děje prozrazuje i konec knihy a rozuzlení jejích zápletek. Proto, kdo bude knihu teprve číst a nechce znát její konec, ať radši část s popisem děje přeskočí!!!!!


DĚJ:
Předmluva:
Úvahy o umění, kritice, o umělcích - velmi rozporuplné názory. Věty plné kontrastů, založených pouze na protichůdnosti pohledu

Vlastní text:
V londýnském ateliéru sedí lord Henry Wotton s malířem Basilem Hallwardem, který nakreslil portrét v životní velikosti velice krásného muže, jenž vévodí celé místnosti.

Jedná se o obraz Doriana Graye (20 let). Henry přesvědčuje Basila, aby poslal obraz do významné galerie, protože mu určitě přinese věčnou slávu. Basil se tomu ale brání. Nechce ho vystavit, protože v něm vyjevil svou vlastní duši.
Poté mu vypráví, jak se setkal s Dorianem. Www. sentencia. blog. cz. Vysvětluje mu, že je pro něj naprosto nepostradatelný. Vídají se denně. Díky němu má nový pohled na svět a lépe maluje. Říká mu, že ho má Dorian rád, ale že na něj dokáže být občas neuvěřitelně zlý. Basil mu ukázal svou duši a on s ní zachází jako s cetkou.

Basil nechce, aby se Dorian setkal s Henrym, protože se bojí, že by ho jeho cynický a přelétavý přítel zkazil.
Dorian a Henry se ale seznámí. Henry na Doriana skutečně velmi zapůsobí. Jeho řeči ho donutí k přemýšlení a přehodnocení svého dosavadního života. Henry mu říká, ať si užívá mládí, ať nepromarní ani jeden den. Je krásný a měl by toho využít, dokud může.

Dorien je Henrym fascinován, ale zároveň z něj má trochu strach.
Basil poté dokončí obraz Doriana - jde o jeho vrcholné dílo. Dorian si díky němu uvědomí pravdivost Henryho slov. Vidí se na obraze mladý a krásný a pronese, že si přeje, aby obraz stárnul místo něho. Aby on byl stále mladý a obraz přejímal všechny jeho nedostatky věku.
O měsíc později: Dorian se řídí radami Henryho a snaží si užívat život. Vypráví mu, jak se poznal s jednou dívkou, mladou herečkou v zapadlém divadle v chudé čtvrti. Jmenuje se Sibyla Vaneová. Dorian je jí ohromen. Chce, aby se na ní další den šel lord Henry s Basilem podívat.

Henry je ohromen a potěšenou touto změnou v Dorianově chování. Líbí se mi, jaký má na chlapce vliv a že ho tak přetváří. Považuje ho v jistém slova smyslu za svůj vlastní výtvor. Henry totiž rád zkoumá jiné lidi - jejich život, názory, duše… Doriana bere jako zajímavý subjekt ke zkoumání a experimentování.
Večer mu přijde telegram od Doriana. Oznamuje mu, že se Sibylou zasnoubil.
Sibyla je šťastná a vypráví své matce, bývalé herečce, o Dorianovi a její lásce k němu. www. sentencia. blog. cz. Její bratr James, který má odjet do Austrálie, aby si tu u námořnictva vydělal peníze, se s ní chce rozloučit procházkou po Hyde Parku.
Jimovi se Dorian nelíbí a nechce, aby se s ním Sibyla stýkala. Byl by schopen ho zabít, kdyby sestře nějak ublížil.
Večer se s oběma rozloučí a odjíždí drožkou.

Všichni tři muži jdou do divadla, aby se podívali na Sibylu, která měla hrát Julii. Jenže ta hraje tento večer příšerně. Všichni se nudí a Dorian je naprosto zklamaný. Henry s Basilem odejdou do hospody a Dorian jde za dívkou, která je velmi šťastná a zamilovaná. To proto hrála tak špatně, protože nyní s ním skutečně začala žít a vidí, že divadlo je jen a jen hra.
Jenže Dorian miloval právě její talent a její hraní. Nyní se mu hnusí a cítí odpor. Říká, že v něm svým špatným výkonem zabila veškerou jeho lásku k ní… Dívka je zdrcená.
Dorian jde zničen domů. Všimne si, že se jeho obraz změnil. Má jiný krutý výraz. Dojde mu, že se pravděpodobně splnilo jeho přání a obraz přejímá všechny jeho hříchy a stáří. www. sentencia. blog. cz. Velmi ho to vyděsí a rozhodne se změnit. Znovu myslí na Sibylu a je mu jí velmi líto.
Dorian píše omluvný dopis Sibyle. Celý den je zavřený doma a zkoumá obraz a svou vlastní duši. Poté dorazí lord Henry a sdělí mu, že se v noci Sibyla zabila. Spolykala nějaké prášky. Dorian je sice smutný, ale nedojímá ho to tak, jak by mělo, což si sám dobře uvědomuje.

Henry nakonec přesvědčí Doriana, že za smrt Sibyly nemůže. Dorian se pak rozhodne - bude žít tak, jak chce. Bude si užívat všechno, co život nabízí a obraz bude pohlcovat jeho hříchy a vzhled. Večer jde do divadla, jak by se nic nestalo.
Basil navštíví Doriana a nechápe, co se to s ním stalo. Čekal, že bude zdrcený. Místo toho je Dorian znuděn a naprosto netečný a cynický. Dorian vše považuje za uzavřenou věc a včerejší smrt Sibyly nazývá již minulostí.
Basil ho nepoznává a je zděšen. Nakonec mu ale odpustí. Mezi muži se ale hned na to strhne rozepře, když se chce Basil podívat na svůj obraz. To ale Dorian nemůže dopustit. Nikdo nesmí vidět, jak se obraz změnil a zakáže Basilovi, aby se kdy na obraz podíval.
Nakonec mu Basil poví vše, co k němu cítí, jak ho zbožňuje.

Dorian nechá odstěhovat obraz do místnosti v podkroví. On jediný má od ní klíč. Zde už obraz zůstane napořád.
Uplynulo několik let, ale Dorian se zjevem nijak nezměnil. Všechny jeho prohřešky, zlé skutky a věk přejímal za něj obraz.
Dorian se snažil žít naplno. Chtěl poznat vše, co svět nabízí. Užíval si všech rozkoší, prozkoumal všechna náboženství a myšlenky, které ho nějak zaujaly, ale stále si uchovával svůj vlastní názor. Byl to bohém, který toužil prozkoumat všechny krásy života, všechny vášně a touhy. (zkoumal vůně, drahé kameny, gobelíny…)
Stal se oblíbeným hostitelem a všichni ho milovali pro jeho andělský ničím nedotknutý zjev. Tomu on sám zcela propadl.
Časem se začne velmi bát o svůj obraz, před kterým někdy sedí několik dní.
Mezi lidmi se nesou fámy o jeho výstřelcích a podivínském životě, nicméně všichni jsou ochotni na vše zapomenout kvůli jeho bohatství a okouzlujícímu vystupování a kráse.

19.listopadu (Dorianovi je 38). Za Dorianem přijde Basil, který ho už dlouho neviděl. Malíř se chystá do Paříže a chce od něj ještě znát odpověď na to, jestli všechny řeči, které o Dorianovi kolují, jsou pravda. Upřímně doufá, že to pravda není, protože se v mladíkovi pořád snaží vidět to nejlepší. Říká se o něm, že všechny své blízké zkazí a srazí na dno. Že je to sukničkář a svůdce, který si libuje ve zvrhlostech.
Dorian se rozhodne ukázat Basilovi, kdo skutečně je.

Dorian ukáže Basilovi obraz. Malíř je naprosto zděšen a znechucen. Není tam ten mladý neposkvrněný Dorian, kterého maloval. Ale jakýsi ohavný starý muž, ze kterého jde strach a hrůza. Na kterém je vidět všechno jeho zlo, které napáchal. Radí Dorianovi, aby se modlil za záchranu své duše. Muže ale popadne šílený vztek a zabije Basila dýkou.
Další den ráno nechá Dorian poslat pro svého bývalého přítele Alana Campbella, se kterým byl jednu dobu skoro nerozlučný. Nyní spolu ale vůbec nemluví. Alan je výtečný chemik. Dorian ho žádá, aby pomocí svých chemikálií odstranil tělo.
Alan odmítá, ale Dorian ho vyhrožováním donutí, aby tělo zničil.

Dorian jede do přístavu, aby si sehnal opium. Potřebuje zapomenout a přijít na jinou náladu. V jedné chatrči narazí na opilého námořníka, který se za ním vyřítí, jakmile ho jedna prostitutka nazve Princem z pohádky, jako mu říkala Sibyla Vaneová.
Námořník je její bratr James, který přísahal, že Doriana zabije. Venku na něj míří revolverem, ale Dorian ho přesvědčí, že to nemůže být on, protože je to už 18 let a on vypadá sotva na 20 let.
James ho nechá jít, ale ona prostitutka mu řekne, že je to skutečně Dorian a že ho měl zastřelit, protože i jí zničil život.
Www. sentencia. blog. cz. Dorian pořádá večírek, na kterém koketuje se sestřenicí lorda Henryho - Gladys. Jde do zahrady pro orchideje, ale nečekaně omdlí, protože si myslí, že zahlédl za oknem obličej Jamese Vanea.

3 dny po tom incidentu Dorian ze strachu nevyšel z domu. Nakonec si vyrazí na loveckou výpravu. Při ní jeden z jeho hostů omylem zastřelí muže, když střílí po zajíci. Dorian později zjistí, že to byl James Vane, čímž mu spadne ze srdce velké břímě a strach.
Henry se obdivuje Dorianovu mládí a ten prohlašuje, že se chce změnit k lepšímu.
V Londýně se již mluví o zmizení Basila, ale nikdo nic neví…
Dorian se jde v noci podívat, jestli se jeho obraz změnil po tom, co vykonal jeden dobrý skutek. Ale obraz je ještě ošklivější.
Dorian se rozhodne obraz zničit, aby se nemusel dívat na jeho postupné proměny. Bodne do něj nožem, kterým zabil Basila.
Policisté ho najdou mrtvého u portrétu, který vypadá jako v den namalování. Za to skutečný Dorian je starý, ošklivý a odporný.

ÚRYVEK Z TEXTU:
Jediný půvab minulosti je v tom, že je to minulost. Jenže ženy si nikdy neuvědomují, kdy spadla opona. Vždycky chtějí ještě šesté dějství, a sotva je zájem o hru nadobro ten tam, navrhnou, aby se pokračovalo. Kdyby smělo být po jejich, každá komedie by měla tragický konce a každá tragédie by vyvrcholila fraškou. Ženy jsou půvabně umělé,ale nemají žádný smysl pro umění.

MŮJ NÁZOR:
Obraz Doriana Graye je jednoznačně jedna z nejzajímavějších knih, které jsem zatím četla. Wilde je úžasný vypravěč, který vás svým uměním strhne do děje, ani nevíte jak. Jen pak zjistíte, že musíte číst dál a dál, dokud není konec. Dílo již patří do klasiky, ale podle mě má pořád co nabídnout, a to i když knihu čtete poprvé nebo pošesté. Rozhodně doporučuju.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Magdaléna Magdaléna | Web | 21. června 2013 v 19:05 | Reagovat

Tak přesně tohle jsem četla letos o Vánocích a absolutně mě to nadchlo... Postava lorda Henryho je neskutečně zajímavá, dokáže manipulovat lidi kolem a ti si to nechávají s radostí líbit. Je až neuvěřitelné, kolik podobných "lordů" existuje i ve skutečném světě.

2 víla víla | Web | 21. června 2013 v 19:27 | Reagovat

Jedna z mých nejoblíbenějších. Měla jsem z ní i vypsané citáty, ale bohužel jsem je někde ztratila. Ale dík za připomenutí, přečtu si ji znovu :))

3 Teeda Teeda | Web | 21. června 2013 v 19:59 | Reagovat

Mám ji na seznamu těch, o kterých chci také psát. Výjimečná kniha. Skvělá. Jedno z vůbec největších světových děl. :)

4 Sentencia Sentencia | Web | 21. června 2013 v 20:11 | Reagovat

[1]: je to vážně úžasná kniha, ve které je spousta pravdy i dnes. Ve spoustě pasážích jsem viděla věci nebo lidi z dnešní doby. Máš pravdu, že postava Henryho je výborně postavená a dal by se přirovnat k nejednomu člověku z okolí :)

[2]: tohle je jedna z mála knih, ze které mám vypsaný víc než jeden citát. Vlastně jich mám vypsaných odsud asi nejvíc, ale sem jsem vybrala jen jeden :)

[3]: naprostý souhlas. Mě opravdu dostala...

5 Fucktard Fucktard | Web | 21. června 2013 v 21:35 | Reagovat

Áá, to není možný :D Právě tu knížku čtu do povinné četby, radši jsem nečetl celý popis v článku, abych se nedozvěděl nějaké spoilery. Tahle knížka je vůbec bohatá na plno skvělých pravdivých citátů.

6 Adiiinka Adiiinka | Web | 21. června 2013 v 22:42 | Reagovat

Tu si ráda přečtu, každý ji tu chválí... :))

7 Theodora Theodora | Web | 22. června 2013 v 1:08 | Reagovat

Knížku jsem četla, původně jsem myslela že  takový děj a celkově obsah knihy bude pro mě nezajímaví ale jednoho dne jsem ji kupodivu otevřela a doslova se do ní zažrala

8 Sentencia Sentencia | Web | 22. června 2013 v 7:46 | Reagovat

[5]: vidíš to! připomněl jsi mi, že jsem chtěla do úvodu napsat ještě varování s tím, že článek vyzrazuje konec knihy :)
jinak těch myšlenek jsem v knize našla hned několik, které mě zaujaly. Wilde zkrátka umí :)

[6]: Adél určitě přečti. Je to vážně hrozně zajímavá a úžasně napsaná knížka. Ale znám i spoustu lidí, kterým nesedla, takže uvidíš sama :)

[7]: já to měla naopak - hrozně jsem se na ni těšila a bála se, že mě zklame, ale naštěstí se tak nestalo a já byla nadšená :)

9 •Pet!nka• •Pet!nka• | Web | 22. června 2013 v 12:45 | Reagovat

Wilde mi nikdy moc neseděl. Ani jako člověk, ani jako spisovatel. Ale je pravda, že naposledy jsem od něj něco četla před třemi lety, možná jsem k němu mezitím dozrála. Obraz D.G. mě láká už delší dobu, kolikrát přemýšlím, že když už si nepřečtu knihu, mohla bych si pustit alespoň film, ale pak od toho vždy upustím s tím, že napřed se čte kniha, pak až se dívá na film. Tak uvidím, docela jsi mě navnadila.

10 Infinity Infinity | Web | 22. června 2013 v 13:21 | Reagovat

Úžasně zpracovaná knižní recenze, už dlouho jsem neviděla tak skvěle sepsanou recenzi. :-)

Tuto knihu jsem četla a také jsme z ní byla nadšená, určitě jsem jí nečetla naposledy. :)

11 Sentencia Sentencia | Web | 22. června 2013 v 13:49 | Reagovat

[9]: jak jsem psala, wilde je dost specifický spisovatel, kterého spoustu lidí obdivuje, ale hodně lidí ho nemusí. Každému zkrátka sedne něco jiného :)

[10]: díky za pochvalu, ale recenze vypadá trochu jinak :) tohle je vyloženě zápis do čtenářského deníku, který s recenzí jako takovou, nemá moc společného :)

12 Theodora Theodora | Web | 23. června 2013 v 0:50 | Reagovat

Ano kočko, o těch plavkách mi ani nemluv! já dneska proletěla tolik obchodáku a nic z toho.. nemužu na sebe sehnat bud je mi to dobré v obvodu ale jak se podívám na horu poděěs

13 Anett"ka" Anett"ka" | Web | 23. června 2013 v 11:37 | Reagovat

škoda, že nebylo před maturitou... :) Ondra tu knížku nesnášel a já jsem ho nemohla o její úžasnosti přesvědčit... kdo nechape, prostě nechape, je to úžasná kniha...

14 Infinity Infinity | Web | 23. června 2013 v 21:23 | Reagovat

[11]: Já jsem si říkala, že tohle nevypadá úplně jako recenze. Tak jsem se trochu sekla. :D

15 Renesmé Renesmé | Web | 24. června 2013 v 10:25 | Reagovat

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Byla jsme dokonce v Praze na muzikálu a do dneška si zpívám: ,,hmmm, spanilý Doriaaaan..., už nejste sáám sáám" ... :-D

16 Dubious cat Dubious cat | Web | 25. června 2013 v 12:06 | Reagovat

Oscara miluju...Asi si ho zas přečtu, něco "nového" :)

17 Sentencia Sentencia | Web | 29. června 2013 v 10:38 | Reagovat

[13]: ty bláho, dyť wilde je úžasnej a tahle knížka vůbec! však ty ho k tomu jenou dokopeš a ještě ti za to bude děkovat :)

[14]: v pohodě :)

[15]: vidíš to, to jsem ani nevěděla, že byl podle toho udělaný muzikál. Ten bych docela chtěla vidět, určitě byl super. Já viděla jen film a ten nebyl špatný. Každopádně knížce se asi žádné jiné ztvárnění nevyrovná :)

[16]: vím, že ty ho můžeš :) tahle knížka má hroznou výhodu v tom, že se vážně dá číst do nekonečna :)

18 veve veve | Web | 1. července 2013 v 9:34 | Reagovat

Ahoj hlásněš mi prosím tady http://eukanubastar.cz/detail.php?id=676
pro terezku musíš 4x kliknout na její fotku v duelu a pak se jí přičte hlas moc děkuji :) pokud by jsi byla tak hodná a Terezka se ti líbila každý den jí můžeš dát jeden hlas :) jinak promiň že píšu sem  nenašla jsem rubriku reklamy :) děkuji ráda oplatím kdyžtak mi písni to reklam :)

Jinak dobrá kniha :) chystám se na ni. :) kamarád mi o ní povídal a vypadá vážně dobře:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama