Průřez bakalářským studiem (část 1. - Výběr oboru a přijímací řízení)

18. června 2013 v 13:21 | Sentencia |  Těžký život studenta
Následující článek bude užitečný hlavně pro ty, co se na vysokou školu teprve chystají. Berte prosím ohled na to, že tři roky se zkrátka na člověku podepíší a i já na sobě pociťuji jistou profesní deformaci, která má na moje myšlení a psaní vliv. Na své si ale přijdou i ti, kteří už se nějakému ústavu upsali - věřím, že spousta situací jim bude připadat povědomých :)

Jen pro upřesnění: studovala jsem na Univerzitě Hradec Králové, obor Jazyková a literární kultura, takže veškeré poznatky a zkušenosti pramení z této skutečnosti a každý další může mít názory jiné.

Vím, že já sama bych dala nevím co za to, kdyby mi před nástupem, ale i během školní docházky, někdo řekl, co a jak. Jak co funguje a probíhá. Proto rozdělím do několika článků svoje názory a zkušenosti s bakalářským prezenčním studiem a budu doufat, že někomu se budou moje poznatky hodit.

Vezměme to tedy od začátku, od výběru školy a oboru:
Tohle je víc než silně individuální, takže se zaměřím spíš na to, kde hledat informace, než abych vypisovala moudra o tom, že máte dát hlavně na svoje vlastní rozhodnutí a volit obor podle vašich zájmů, schopností, či dalších faktorů.

Asi nejrozšířenější cestou, jak najít informace o oborech, školách a fakultách, jsou www stránky. Teď mají svou stránku pomalu i mateřské školky, takže hledejte a vámi zvolenou vysokou najdete určitě taky. Horší to pak bude s hledáním všeho ostatního. Většina univerzit má totiž stránky víc než... nepřehledné. Dopídit se tak k nabídce jednotlivých oborů, podmínek k přijetí a dalších informací, vyžaduje velkou, opravdu velkou dávku trpělivosti, tak s tím počítejte a vymezte si na to dost času.

Co se osvědčilo mě, byly učitelské noviny, které vychází většinou jednou za půl roku. Kdy přesně, vám už nepovím a většinou jsou během chvilky pryč, takže to chce se po nich v případě zájmu v trafikách průběžně ptát. Jejich cena se pohybuje kolem 80 korun, ale najdete v nich komplexní přehled všech vysokých škol, státních i soukromých, na území ČR. Ty jsou pak rozděleny podle fakult a jsou v nich vypsány VŠECHNY obory, které univerzita nabízí. Najdete tu podobu přijímacího řízení, termín odevzdání přihlášek, kontakty, www odkazy, zkrátka všechno užitečné a ještě je to i celkem přehledné. Já je rozhodně doporučuju.

A teď už k samotnému přihlášení a přijímacímu řízení:

1) "V těch stránkách, aby se prase vyznalo!" tak přesně tuhle větu jsem zvolala u počítače několikrát, když jsem se snažila vyznat ve všech stránkách kateder, pracovišť, listovala mezi odkazy pro studenty, uchazeče a dalšími miliony záložek, které na webových stránkách jsou. Po dlouhé době, řadě nadávek a neustálého kontrolování vyplněných údajů, se mi ale nakonec podařilo zdárně odeslat elektronickou přihlášku a podle pokynů zaplatit všechny nutné poplatky. Pak už jsem jen bedlivě kontrolovala podle svého přiděleného ID údaje o přijímačkách.

2) "To si děláte srandu?" chtělo se mi zvolat, ne právě tiše, během přijímacích zkoušek, které byly dvoukolové. Písemný test byl v pohodě (když opominu otázky, které nijak s daným oborem nesouvisely) a měla jsem za něj jako jedna z mála přes 85 bodů z celkových 100.
Podstatně horší byl pak ústní pohovor. Cca 130 lidí se tísnilo v malé chodbičce, ve 30°C a podle rozpisu se rozptylovali do asi 4 kabinetů, kde pohovory probíhaly. Vzhledem k mému příjmení jsem tak strávila celý den postáváním na chodbě, protože učitelé si řekli, že jet podle vypsaného seznamu je nuda a tak lidi vyhlašovali, jak se jim zachtělo. Odejít tak někam dál, bylo naprosto nemyslitelné.
Samotný pohovor ale tak hrozný nebyl, i když z vyprávění dalších vím, že opravdu hodně záleželo na tom, ke komu jste se dostali. Já si nakonec odnesla 90 bodů ze 100. A nejdůležitější poznatek z toho dne? Základem všeho je, vypadat, že víte o čem mluvíte, i když nemáte ani šajn, co melete. Na zbytek bedlivě přitakávejte s přítomným a zaujatým výrazem.

Co se týče samotných příprav a učení se na přijímačky, můžu napsat opravdu jen vlastní zkušenosti z mého daného oboru. Každá univerzita, fakulta a kolikrát i jednotlivé obory, mají požadavky a formu přijímacího řízení jinou. Nemluvě o tom, že přijímačky například na ČVÚT se nejspíš od těch na, dejme tomu, cestovní ruch, budou taky asi značně lišit.

Co mají ale skoro všechny školy společné, je to, že nabízejí přípravné kurzy. Co to je? Za určitou částku (obvykle 1000,-) se můžete přihlásit na kurz, který vás má komplexně připravit na to, co vás bude u přijímaček čekat. Délka i podoba kurzů se opět liší podle škol a oborů. Co vím, pár lidí od nás ho absolvovalo a jejich názory se od sebe dost liší - jedni ho považovali za naprosto zbytečný a nepřínosný, další za něj byli rádi, protože díky němu měli lepší představu o tom, na co se zaměřit a dokázali si domyslet, co bude v testu a třetí skupina z něj sice nebyla nadšená, ale zároveň nepopírali, že jim možná v něčem pomohl.

Další možností, jak se učit na přijímačky, jsou testy z dřívějších let, které obvykle jednotlivé obory zveřejňují na svých stránkách. Osobně si myslím, že tohle je jeden z nejlepších způsobů přípravy. Vidíte přesně formu, jakou jsou otázky formulované, okruh jakým se zabývají, problematiku, na kterou se zaměřují, takže pak dobře víte, co čekat, co se doučit a na co se nejvíce zaměřit.

Pochopitelně je dobré mít něco načteno, a tím opravdu nemyslím beletrii, ale odbornou literaturu k danému tématu. Trochu pomoct vám mohou i středoškolské učebnice, pokud jdete studovat příbuzný obor i na vysokou.

Jestli víte o někom, kdo už na škole vámi zvolený obor studuje, nebojte se ho kontaktovat a poprosit o informace. Osobní zkušenosti a postřehy těch, co už mají přijímačky za sebou, jsou jedny z nejcennějších a nejpřínosnějších. Velmi užitečné jsou zvláště v případě, že vás čeká i ústní pohovor.

Ostatní přípravy už pak jsou hodně individuální a záleží právě na podobně přijímacího řízení. Pokud vás čeká i ústní část, je dobré se na ni alespoň trošku připravit. Zkoušet mluvit s lidmi, trénovat si spisovnou mluvu a pokud to jde, sehnat si i nějaké "podklady" související s oborem, které doloží váš zájem o něj. U nás to byla například ukázka vlastní tvorby (básně, próza), diplomy a ocenění z literárních a češtinářských soutěží, výstřižky článků z novin, které jsme napsali... Vím, že někdo dokonce donesl i zvukový záznam na fleshce z akce, kterou daná osoba moderovala. Lidé nadaní na grafiku přinesli třeba ukázky reklam a plakátů, protože se náš obor okrajově dotýkal i marketinku, reklamy a PR... zkrátka všechno, co by se vám mohlo hodit. Berte to tak, že je lepší toho mít víc, než nedonést nic. Přinejhorším bude komise vaše ukázky ignorovat, ale to je pořád lepší, než kdyby se po něčem sháněla a vy jí neměli co ukázat.

3) "Jupíjajej!" jsem chtěla zvolat, když jsem se na internetových stránkách asi o 3 dny později dozvěděla, že jsem s přehledem splnila všechny podmínky k přijetí a od září nastupuju do školy. Následoval ještě oficiální dopis o mém přijetí i s výsledky z přijímacího řízení a mě tak čekaly další studijní prázdniny.

Další článek na téma vysokoškolského života bude o mých prvních dojmech ze školy, profesorů, fakultního systému a celkového začlenění do vysokoškolského systému a zvyků. Kdyby měl někdo jakoukoli otázku, klidně se ptejte v komentářích. Pokud budu znát odpověď, odpovím :)
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Magdaléna Magdaléna | Web | 18. června 2013 v 16:04 | Reagovat

Myslím, že tyto články budu průběžně ukládat a za nějaký rok si je detailně přečtu znovu :)

2 PISTÁCIE PISTÁCIE | Web | 18. června 2013 v 17:59 | Reagovat

Gratuluji velice :) aspon je videt, ze jsi si to poctive vydřela, vystala fronty, vedro a ukrutny podminky :)) a stalo to za to. moc ti to prejuu.. hezky jsi to napsala, skvely navod, a souhlasim, je to tezke rozhodovat se o VŠ, protoze prokousavat se temi informaci o fakultach, o oborech a jednotlivych univerzitach je něco, a navic kdyz a neni nemas u nekerych šajna co ten obor znamena a co to je za ty predmety co tam vyučujou, pak se nekam dostanes, a zjistis ze na ty dalsi skole jsou dalsi jiny zajimavy obory o kerych jsi predtim neměla ani paru, fakt mazec toto... ale hlavni je ted ze jsi tam a mas volno :) uzivej zaslouženéé prázky !!! :) :-*

3 Sentencia Sentencia | Web | 18. června 2013 v 20:49 | Reagovat

[1]: jsem ráda, že budou někomu články k užitku :)

[2]: tady nejspíš došlo k malému nedorozumění :) já už tu školu mám vystudovanou -  minulý týden jsem dělala státnice a teď mám v plánu napsat malý blok článků o tom, jak celé studium probíhalo :)

4 Teeda Teeda | Web | 18. června 2013 v 20:59 | Reagovat

Pamatuji, jak jsem byla vyplesklá z fisu. Bylo to skutečné školní podsvětí. Pořád jsem koumala sylaby předmětů a uvažovala o tom, jak se to všechno, sakra, dá za ten semestr stihnout. :D

5 •Pet!nka• •Pet!nka• | Web | 20. června 2013 v 11:35 | Reagovat

Takže..."V těch stránkách, aby se prase vyznalo!"... joooo, sakra, joo! Jen najít doporučenou literaturu mi zabralalo tři dny. Navíc nevím jak je to možné, ale sakra, mě se vždycky nikam ztratí ta moje mizerná humanistika, takže vždy bloumám stránkami jak nemohoucí. Zítra dělám přijímačky, tak uvidíme :-)

6 Adiiinka Adiiinka | Web | 20. června 2013 v 23:13 | Reagovat

Koukám, že je to všude stejný... stránky jsou někde lepší, ale ta ochota profesorů a na studijním je nejspíš jako mor. :D Vždycky se bavím, když mi kamarádka vypráví zážitky ze školy,kam jsem chtěla jít...:D

7 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 21. června 2013 v 16:40 | Reagovat

Tak tohle téma mě docela zajímá :) Na ústní pohovor se ale docela těším, jen pokud to nebude v takových podmínkách, jaké jsi měla ty :D Uff 30 stupňů... :D

8 Dubious cat Dubious cat | Web | 21. června 2013 v 16:45 | Reagovat

Též blahopřeji kolegyně:) Byla to sranda, ty pohovory. Nevím proč ale V+ v jsem se tenkrát zalíbila na 100, a to jsem byla totálně vyklepaná:D Ale ty magisterský byly větší sranda, měla jsem větší pocit nutnosti se dostat a též jsem si myslela, že nic nevím a za celý 3 roky mě na jlk nenaučili ničevo, ale nakonec to dopadlo... Tak držím palce:)

9 Sentencia Sentencia | Web | 21. června 2013 v 16:45 | Reagovat

[4]: nebýt jednoho kamaráda, který byl rok nade mnou, tak bych se pomalu ani nebyla schopná se do něj přihlásit... musel mi to všechno ukázat ještě jednou, protože ten rychlopřehled o zápisu, byl pro mě hooodně málo :)

[5]: já vážně nechápu, proč mají všechny vysoké ty stránky tak zmatené. Zatím jsem nenarazila snad na jedinou vysokou, na jejíchž stránkách by se bez problémů vyznala. Proto jsem si pak všechny důležité stránky dávala rovnou do záložek a tenhle styl můžu jen doporučit :)

[6]: studijní oddělení je můra snad každého studenta, co znám :)

[7]: mám na tohle štěstí. Včera jsem dělala přijímačky na magistra v Brně. Málem se mi uvařil mozek :) 35°C!!!

10 Anett"ka" Anett"ka" | Web | 23. června 2013 v 11:39 | Reagovat

a to jsi ještě nepsala ty zasraný scia :D

11 Renesmé Renesmé | Web | 24. června 2013 v 10:24 | Reagovat

Taky jsem si nejdříve myslela, že popisuješ své pocity z přijímacího řízení na navazující magisterský obor (nehlásíš se snad?), avšak ty jedeš takhle od začátku. No, na tohle asi nejde nijak připravit, to si asi opravdu musí prožít každý sám, nemyslíš? A zajímalo by mě čím to je, že vždy na přijímacích řízeních je takové vedro a xyz lidí namačkaných v nejmenších prostorech. Jinak, není nic horšího než TSP.

12 Succuba Succuba | Web | 24. června 2013 v 11:20 | Reagovat

Nooooooo, za rok mě to čeká taky. To bude ještě sranda. Upřímně děkuji za tenhle článek :D Trochu mě uklidnilo, že nejsem jediná, kdo se v těch stránkách nevyzná.

13 Fantaghira Fantaghira | Web | 24. června 2013 v 21:39 | Reagovat

Všechny vysoké mají na stránkách zmatek. Kdysi jsem se hlásila na tři vysoké, prošla si třemi přijímačkami, takže bych mohla taky vyprávět. Do Budějovic jsem šla naštěstí bez přijímaček, tam bylo už jenom samotné podání přihlášky takový malý IQ test. A to jsem ještě všechno zařizovala na dálku z Irska :D

14 LoveShy LoveShy | Web | 27. června 2013 v 12:30 | Reagovat

Jééé prosím pokračuj :) tohle si ráda přečtu, protože mě to všechno čeká a jsem z toho vedle jak ta jedle! :D

Dala bych jako podmínku pro přijetí zvládnout to papírování kolem :D

15 Sentencia Sentencia | Web | 29. června 2013 v 10:42 | Reagovat

[10]: však jsem taky ráda, že jsem je dělat nemusela :)

[11]: hlásila jsem se, dělala přijímačky, ale nedostala jsem se z kapacitních důvodů :)
jinak máš pravdu v tom, že každá škola má ten systém trochu jiný, všude jsou jiní učitelé, ale přece jen nějaké ty základní věci jsou společné a jak jsem psala - já bych za nějaké informace byla tenkrát vážně ráda, takže doufám, že někomu tyhle články třeba trošku pomůžou :)

[12]: tak to určitě jediná nejsi. Co vím, tak s tím má problém opravdu každý druhý :)

[13]: má to někdo zkrátka štěstí, že nemusí přijímačky řešit :)

[14]: neboj, budu se snažit přidávat další články. Jsou to sice jen základní informace a ještě dost stručné, ale lepší, než nic :)

16 Allys Allys | Web | 18. července 2013 v 22:06 | Reagovat

svěle užitečný článek =)

17 togetherinworld togetherinworld | 8. dubna 2014 v 16:47 | Reagovat

Jsou to velmi cenné rady pro ty, co se připravují na vysokou školu. Nejlepší je si nechat poradit od toho, kdo si tím prošel.

18 Charlesvob Charlesvob | E-mail | Web | 23. září 2017 v 4:32 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>Show more>>></a>

19 Bad Credit Bad Credit | E-mail | Web | 17. října 2018 v 20:26 | Reagovat

buy now pay later bad credit <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com/">credit loans guaranteed approval</a> credit loans <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com/>bad credit loans guaranteed approval</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama