Seriály mého dětství

28. září 2013 v 19:13 | Sentencia |  Zážitky
Není to tak dávno, co jsem byla u našich. Ve volné chvíli, kdy jsem čekala s kouřícím čajem, až přijede taťka z práce, jsem zapla televizi. Znáte to, kolem půl třetí nedávají prakticky nic, co má méně jak 3 tisíce dílů, takže jsem překlapávala z jednoho televizního programu na druhý, ve snaze najít něco, co má alespoň pod tisíc epizod.

Cvakala jsem, cvakala a najednou se z televize ozvalo hlasité: "Ajajajajáááj!" a já vyprskla čaj smíchy. Na obrazovce se zrovna proháněla má dávná hrdinka, házela jedno salto za druhým, kosila protivníky po tisících a mezi vším se blýskal létající šakram. Xena, princezna bojovnice... to byl kdysi idol s velkým I. S melancholickým úsměvem jsem si vzpomněla, jak jsem kdysi pobíhala po zahradě, křičela podobné: "Ajajajaáááj!" a klackem ozdobeným různými koženými řemínky a řezbami (vlastní výroba) pobíjela imaginární nepřátele. Jo, to byly časy. Měla jsem bujnou fantazii a taťka nejednou musel snášet moje požadavky na výrobu zbraní všeho druhu a nejrůznějšího brnění.


A právě tato příhoda mě inspirovala k napsání tohoto článku. Pravda, většina seriálů, které budou následovat, nestojí po kvalitativní stránce za moc, ale já je zbožňovala, vstávala kvůli nim v nekřesťanskou hodinu, hrála si na všemožné hrdiny a za domem si "přehrávala" oblíbené scény.


Po Princezně bojovnici tu máme na seznamu dalšího antického hrdinu. Ten neměl ani zdaleka takové sympatie, jako výše zmíněná Xena, ale i tak jsem jeho dobrodružství sledovala pravidelně a silně jeho problémy prožívala. Hercules, nezdolný, neuvěřitelně silný, s pohnutou minulostí a schopností dostat se do problémů v každém díle. Jo, byl to frajer, i když Kevin Sorbo mi byl už i v té době silně nesympatický.

Zato Sindibád, to byl sympaťák každým coulem. Nenechala jsem si ujít jediný díl a když náhodou ano, silně mě to rozladilo. Tenhle seriál měl prostě všechno - napětí, vtip, magii, bájné tvory, lásku, super heroickou hudbu... co víc si v deseti letech přát?
Při psaní článku jsem zjistila, že na youtube je spousta dílů a přiznávám, že jsem v pokušení si některé z nich pustit. Jen mám trochu strach, aby mé nostalgické vzpomínky nezkazil pohled rozumného a dospělého člověka a já neměla ze seriálu srandu, jako je tomu u předchozích dvou.

Na co se ale i teď po letech podívám vždycky ráda a nemám strach z nepříjemného rozčarování, jsou Čarodějky. Opakují je skoro do zblbnutí a některé díly znám skoro zpaměti, ale prostě... je to srdcová záležitost. Navíc ta řada, ve které hrál Drew Fuller, má dětská láska, to bylo prostě něco a bez vytáček přiznávám, že jeho smrtí si to u mě tvůrci pěkně zavařili a do teď jsem jim to neodpustila.
Poslední série byla i na můj, v té době už puberťácký, vkus překombinovaná, ale mou oblibu to nijak dramaticky nesnížilo, a já proto dál padala k televizi téměř v mdlobách, protože jsem celou cestu od aubosu utíkala, aby mi neutekl začátek dílu.

Když už jsme u těch mladých lásek... asi neznám holku mého věku, která by nebyla zamilovaná do Angela. Charismatického upíra, který se zamiloval paradoxně právě do Buffy, přemožitelky upírů. Ne jednou jsem měla z tohoto seriálu noční můry, ve kterých mě honila banda upírů, ale ani to mě neodradilo od jeho sledování, které moje babička komentovala sepnutýma rukama, očima v sloup a nechápavým vrtěním hlavy.
Stejně jako u Čarodějek, i tady se tvůrci snažili z úspěšného titulu vytřískat, co to šlo, a tak nastavovali další a další řady, což mělo za následek, že poslední série už byly jen šílenou přeplácanou směskou všeho možného a nemožného. Mám takový pocit, že poslední dvě jsem snad už ani neviděla.

Co ovšem mělo grády od začátku do konce, byl Divoký anděl. Jedna z prvních telenovel u nás. Která holka se nedívala na Milagros a nevěděla, kdo je Motýlek, jako by nebyla. Krásná Natalia Oreiro měla zásluhu nejenom na zvýšeném prodeji kšiltověk u nás, ale mohla také za můj zničený kazeťáček, který jsem doslova zavařila tím, jak jsem na něm donekonečna omílala kazetu s jejími písněmi.

Nesmím opomenout ani kreslené zástupce. Tím nejvýraznějším je jednoznačně Pokémon. Jednu dobu tím žila půlka školy, mě nevyjímaje. Kolikrát jsem v družině sváděla tvrdé boje o samolepky, kartičky, měnítka nebo další blbůstky, které se daly sbírat do alb. Mamka utratila hříšné peníze, když mi při každém nákupu musela koupit balíček s kartičkami. Nutno podotknout, že moje sbírka byla jedna z největších a ještě vzorně uspořádaná :). Právě kvůli tomuhle japonskému seriálu jsem vstávala o víkendu v šílené ranní hodiny a vůbec mi to nevadilo. Nedávno mě přítel překvapil s tím, že stáhnul super seriál a že bychom se na něj mohli podívat. Tak jsme zalehli do postele a už to jelo... Úvodní scénka Pokémonu. Nejdřív jsem se na něj podívala tím stylem: Ty ses zbláznil! A pak jsem se začala smát. On byl do seriálu podobný blázen jako já, a tak jsme se spolu vrátili do mladistvých let a skoukli celou řadu s původními pokémony. Ty další ani jednoho z nás nebraly.

Klasikou, která pořád frčí a dočkala se spousty novodobých oblečků, je jednoznačně Hvězdná brána. Seriál, u kterého se sešla celá rodina, protože ho dávali přesně v tu dobu, kdy se taťka vracel z práce a já ze školy. Jednu zimu jsme s bráchou místo sněhuláka stavěli právě hvězdnou bránu... i s ovládacím panelem. Známý "výbuch" červí díry při aktivaci brány pak představovala sprška vyhozeného sněhu. My odcestovali na neznámou zamrzlou planetu a šli ji prozkoumávat. :)

A to je tak všechno, co si vybavuju. Určitě bych si vzpomněla ještě na další seriály, ale tyto jsou určitě ty nejvýraznější. Které jste prožívali vy? Určitě se podělte s vašimi zážitky do komentářů. Jsem zvědavá, na jaké hrdiny jste si hráli a do koho se stylizovali :).
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Adiiinka Adiiinka | Web | 28. září 2013 v 20:40 | Reagovat

Ze tvých seriálů bych si bezpochyby vybrala Čarodějky, Buffy, Divokého anděla a Pokémony.:D :)) Ze svých seriálů mého mládí bych ještě přidala Přátele, Simpsonovy, Toma a Jerryho, Kačeří příběhy, Gilmorova děvčata a The O.C.! Je prostě bezvadné vzpomínat na tyhle chvíle.:)

2 Teeda Teeda | Web | 28. září 2013 v 21:15 | Reagovat

Sindibád, Buffy, Divoký andel. Jo jo.. kde jsou ty časy.. Baštili jsme to... a ještě Kobru - se Simírkem :D

3 •Pet!nka• •Pet!nka• | E-mail | Web | 28. září 2013 v 22:11 | Reagovat

V leccčem bychom se asi dost shodli :D Hvězdnou bránu miluji dodnes, k tomu navíc ještě StarTrek. Na Čarodějkách jsem ujížděla celou základku :D
Měla jsem také ráda seriály jako Přátelé nebo Gilmorova děvčata :-)

4 Lokusta Lokusta | E-mail | Web | 28. září 2013 v 22:18 | Reagovat

Prepánajána! :D To je presne myšlienka, ktorá ma sprevádzala celým článkom a ešte teraz sa smejem. To je strašné. Toto sa mi páčilo? Toto VŠETKO?! :D Je to strašné, alebo skôr my sme mali strašný vkus ako malé deti. Zachvátila ma úžasná nostalgia.

5 Sentencia Sentencia | Web | 28. září 2013 v 22:33 | Reagovat

[1]: gilmorky jsem taky sledovala, ale nebyla to taková ta vášeň, jako u těchto. O.C. mě minulo úplně, ale hodně jsem o tom slyšela :)

[2]: to já teda spíš byla na seriál Zmije, ale ne ta s rowanem Atkinsonem, ale ten s tím autem. jak se bylo schopné transformovat z červeného na stříbrné... to bylo pane jinčí kafe než nějakej simír :)

[3]: taky se občas ještě podívám, když náhodou na ni narazím :) startrek jsem naopak nikdy moc nemusela, ani nevím proč... :)

[4]: ani nevíš, jak jsem si psaní toho článku užívala :) úplně jsem se vrátila do mladistvých let :)

6 allys-cook allys-cook | E-mail | Web | 28. září 2013 v 22:45 | Reagovat

čarodějky, divoký anděl a pokemoni klasika =D

7 Magdaléna Magdaléna | Web | 29. září 2013 v 14:41 | Reagovat

:) :) Joo, taky miluju ty nostalgické chvilky. Dodnes vzpomínám na má rána s Batmanem, Spidermanem a Pokémonama. Jako malá jsem také zbožňovala Přátele a o pár let později jsem i o prázdninách vstávala v 6 ráno kvůli Tabalugovi.
Kde jsou ty časy... dnes neumím naši televizi ani zapnout :D

8 Cata Cata | Web | 29. září 2013 v 14:48 | Reagovat

Čarodějky, Xena, Buffy...jasní favorité!Zvlášť poslední zmíněná byla častou osobou v mých hrách. Někdy jsem byla Buffy, jindy její ,,ztracené" dvojče...

9 Fantaghira Fantaghira | Web | 30. září 2013 v 11:34 | Reagovat

Áááá! Znám všechny! Snad jen toho Hercula jsem tolik nemusela. Takových vzpomínek... Do Drew Fullera jsem byla taky zamilovaná :D A taky jsem vstávala kvůli Pokémonům. Divoký anděl byla sice telenovela, ale asi jediná, na kterou se dalo pořádně dívat, tu úvodní písničku jsem měla ještě před pár lety na mobilu :D Některé díly Buffy mám ještě někde nahrané a zrovna ty poslední dvě série mám určitě na dvdčku, i když vždycky říkám, že Spike je tam už trochu použitej (a pak že upíři nestárnou). A Hvězdná brána je naprostá nutnost. Stejně myslím, že takové ty úplně první seriály, které jsem kdy viděla byly Xena a Sindibád.
Snad bych ještě dodala Strážce vesmíru, u kterých jsem udělala tu chybu, že jsem si je chtěla pustit (někdy v tomhle roce to bylo). Jenom jsem se vyděsila, na co jsem se to dívala, protože teď už se na to dívat nedá. A pak moje srdcovka Princezna Fantaghiro, což je sice pět filmů, ale mám nejasný pocit, že u nás to dávali nějak rozkouskované, protože jsem to vždycky počítala jako seriál. Na to se sice dívat vydržím, ale hrozně se u toho musím smát.

10 Sentencia Sentencia | Web | 30. září 2013 v 11:45 | Reagovat

[6]: přesně tak - klasika, která nestárne. My naopak bohužel stárneme a to se odráží i na našich názorech na tyhle seriály :)

[7]: Tyhle novodobější kreslené seriály podle komixů mě moc nebraly. Což je docela zvláštní, protože filmy mám hrozně ráda. S tou televizí jsi mě rozesmála, ale máš pravdu. Je to všechno čím dál složitější :)

[8]: :) tyhle dětské fantazie byly stejně super

[9]:Mluvíš mi z duše :) Princeznu Fantaghiro jsem zbožňovala, ale nedala jsem ji sem právě kvůli tomu, že ji považuju spíš za sérii filmů. Nedávno jsem se k ní taky nějak dostala a u půlky filmu jsem měla dost připitomnělý melancholický úsměv s příměsí nevíry :) ale tak, byly jsme děti a už je to přece jenom řádka let :)

11 Leome Leome | E-mail | Web | 30. září 2013 v 13:58 | Reagovat

Jó - Xena - tu jsem vždycky děsně žrala :D. Dokonce jsem viděla i ten poslední díl jak Xena zemřela (pokud už zase neobživla :D) - ten díl mě úplně dojal :/.
Herculese ani Sindibáda neznám - nikdy jsem nic takového neviděla :/.
Čerodějky? To jsem neviděla ani nepamatuji - ale byl to fajn seriál :-).
Buffy přemožitelka upírů? Pár dílu jsem viděla, ale moc mě to neoslovilo - Xena je lepší :D :D.

12 renuška renuška | Web | 1. října 2013 v 12:18 | Reagovat

Dobřééééé - a ještě Melrose Place, Beverly Hills a Dallas a určitě Esmeralda! Možná tu někdo o tom psal. Jenže to jsem sledovala já, když mi bylo co já vím? 15? A to Ty jsi byla ještě mrňousek obecný :-).
Peťu, dobrej návrat do minulosti :-D

13 Basilah Basilah | Web | 5. října 2013 v 11:10 | Reagovat

kromě stargate jsem žrala taky všechno... :D na Xenu jsme si hráli ve družině... divokýho anděla jsem milovala, čarodějky, no tak drew vid... a Buffy!! :D

14 Sentencia Sentencia | Web | 7. října 2013 v 14:57 | Reagovat

[11]: Koukám, že Xena oslovila asi nejvíc lidí, soudě podle komentářů... no jo, je vidět, že to byla opravdu seriálová legenda :)

[12]: MP a BH mě nikdy nijak extra nebraly... sice jsem několik dílů viděla, ale prostě to nebylo ono... :) Esmeralda - to byla taky legenda. Na tu se díval i taťka, protože to chlapi v práci řešili a on nevěděl, co to je :)

[13]: zkrátka jsem vybrala elitu, kterou zná opravdu každý :)

15 Silmarilli Silmarilli | Web | 7. října 2013 v 17:30 | Reagovat

Tak jo..odečteme Buffy a Hvězdnou bránu a jsme na tom dost podobně. Akorát že já tam měla ještě přátelé, krok za krokem, chuva fajn a Mesh :D

16 Guizmo Guizmo | Web | 14. října 2013 v 9:49 | Reagovat

na SG s mamkou, na Stopařova průvodce s tátou a na želvy ninja s báchou :3

17 Any Any | 9. září 2016 v 16:35 | Reagovat

Jee, děkuju.. Na chvilku se člověk zasnil a zavzpomínal jak vstával o sobotě na Rychlou rotu a kačery, jako malá když jsem koukala na Stážce vesmíru.. A skoro všechny seriály co jsi zde dávala :-D Takových vzpomínek... Já měla ráda i "Ztracený svět" - teď jsem doma na nemocenské tak jsem si ho začala stahovat :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama