Karel Čapek: Hordubal

15. dubna 2014 v 13:52 | Sentencia |  Čtenářské deníky

ZÁKLADNÍ ZNAKY:
-novela z noetické trilogie (Hordubal, Povětroň, Obyčejný život)
-vydáno 1933
- neexistuje jen jedna pravda, ale mnoho různých pohledů na ni
-motivy: láska, hřív, naivita, zrada, nezvratitelnost osudu…

Jazyk: kniha I. je vedena formou vnitřních monologů v ich formách a vzájemných dialogů - v úvodu hodně anglických slovíček, hovorovost, archaismy
-kniha II. - er forma, dialogy, spisovnější
-kniha III. - er forma, dialogy, spisovnější
Místo: vesnice Krivá a její okolí (Podkarpatská Rus), soud
Čas: není blíže specifikován

DĚJ:
Kniha I.:
Juraj Hordubal se po 8 letech vrací z Ameriky, kde pracoval jako majner, aby vydělal peníze pro svou rodinu. Doma na něj čeká žena Polana a dcera Hafie. Většinu peněz, které si vydělal, ale v Americe ukradli. Přesto nejede s prázdnou.
Jede domů do vesnice Krivé, kde ho nikdo nepoznává. Statek jeho ženy je velký, vznosný. Ona je k němu ale odtažitá, dcera se ho bojí. Seznámí se s jejich čeledínem Štěpánem Manyou, který rozumí koňům. Juraj neví, co dělat, hledá si práci, chce znovu začít hospodařit.
Jednoho dne se v hospodě popere s jedním mužem, který prohlásí, že je mu Polana nevěrná se Štěpánem. Juraj ho proto vyhodí. Polana se zamkne a on musí obstarávat hospodářství sám. Proto ho zase radši přijme zpět, pod podmínkou, že mu zaslíbí malou Hafii, aby lidé nemohli nic říkat, protože tak u nich bude jako člen rodiny a ne jen jako čeledím. Se Štěpánovým otcem se dohodne, že Štěpánovi připadne statek jako gazdovi a zbytek jeho dětí, že Juraj vyplatí.
I přes všechny pomluvy a jasné důkazy Juraj svou ženu miluje a věří, že mu byla věrná.
Pak ho Štěpán ale znovu rozčílí a on ho hodí přes plot a smlouvu o sňatku roztrhá. Polana se znovu zamyká. Juraj postupně chátrá a chřadne. Během cesty ke kamarádovi Míšovi do hor nastydne v dešti a dostane horečku. Obstarává vše sám a začne stonat.


Kniha II.:
Ráno je Juraj nalezený mrtvý. Policie začne vyšetřovat čin jako vraždu, protože je rozbité okno a Juraj byl proboden. Podezřelý je od začátku Štěpán a Polana, protože bylo nalezeno poměrně hodně důkazů - ztratila se šicí jehla na koše, kterou měli Manyovi a která by odpovídala vražedné zbrani, Štěpán při zatýkání utíká, okno bylo rozbito zevnitř, váček s dolary byl na půdě Manyových.
Kniha III.:
Bylo dokázáno, že Juraj byl zabit, ale vražda byla zbytečná, protože by stejně umřel na těžký zápal plic. Také se prokáže, že Polana je těhotná se Štěpánem a že spolu měli poměr.
Probíhá soud, kde jsou vyslýcháni všichni vesničané a další lidé, mezi nimi i Hafie. Hordubalovo srdce se během líčení ztratí.
Polana je nakonec odsouzena ke 12 letům ve vězení a Štěpán, který Juraje skutečně zabil, ke smrti oběšením.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Adelínka Adelínka | Web | 1. května 2014 v 22:25 | Reagovat

Máš to moc hezky sepsané a vím, že by mě paní češtinářka za tohle ukřižovala, ale já pana Čapka číst nemůžu. Vůbec mi to nesedlo. Vybrala jsem si k maturitě R.U.R. a po prvním odstavci jsem šla knížku vrátit zpátky do knihovny. A přitom ona ho naprosto miluje. :)

2 Sentencia Sentencia | Web | 11. května 2014 v 19:48 | Reagovat

[1]: tak já musím trochu zahanbeně přiznat, že jediné drama, které jsem od něj zatím četla, je "ze života hmyzu", takže... :) mám teď půjčené právě i R.U.R, ale vzhledem k tomu, že se prokousávám třetím dílem Hry o trůny, nevidím moc nadějně, že se k čapkovi dostanu :) každopádně hordubal je něco úplně jiného, než jeho dramata. Je to psané prózou a mně se to opravdu moc líbilo

3 Myšák Myšák | Web | 11. května 2014 v 21:29 | Reagovat

[2]: Od Čapka jsem toho sice zkoušela více, ale opravdu co mám přečtené celé a dokonce dvakrát je Ze života hmyzu.  R.U.R. a Bílou nemoc jsem jaksi nedotáhla dokonce. A na další jeho díla mi už chybělo nadšení.
Čapkův styl mi prostě nesedl.

4 Rogue Rogue | Web | 31. května 2014 v 1:15 | Reagovat

Jé, a to já zase Čapka můžu :) Máš to skvěle sepsané, jen k tomu konci bych měla výtku, že se vlastně skutečně neví, kdo jej zabil jestli to byla nakonec Polana anebo Štěpán - Čapek tím chtěl dokázat, že nikdy nelze dojít k poznání absolutní pravdy... (V knize je sice přiznání i rozhodnutí soudu o vině Štěpána, ale autor nastiňuje tu verzi, že jej možná zabila sama Polana - ovšem, že se Štěpánovou pomocí, ale kdo ví...?)
Z jeho dramat se mi hrozně líbila Věc Makropulos, viděla jsem to i v divadle a wau... Boží :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama