Anton Pavlovič Čechov: Racek

4. ledna 2015 v 9:38 | Sentencia |  Čtenářské deníky

ZÁKLADNÍ ZNAKY:
- vydáno 1896
- psychologické "lyrické" drama - drama se odehrává uvnitř postav, samotný děj hry je potlačen
- psychologická odlišnost jednotlivých postav
- nelehké a marné hledání lásky
- postavy chtějí žít "skutečnější" život, ale nemají odvahu, něco udělat a změnit všednost
- naráží na problematiku "zbytečných lidí"
- postavy nejsou charakterizovány přímo, ale svými promluvami
- motiv neopětované lásky, vztahu k umění a literatuřeDĚJ:
1. dějství:
Treplev (syn Arkadinové Iriny - herečky) si nerozumí se svou matkou kvůli divadlu - on chce něco nového, neotřelého, originálního, což ona odmítá. Cítí se kvůli její slávě méněcenný a odsunutý.
Je zamilovaný do mladé talentované herečky od nich ze vsi Niny Zarečné. Ona ho miluje také. Vždy ji to táhne k jezeru, kde je postaveno provizorní divadlo "jako racka" to láká k vodě. Ale otec ji sem nechce pouštět.
Treplev napsal hru a ona bude hrát hlavní roli.
Hra je již v plném proudu, ale Treplev ji zarazí, protože vidí, že se jeho matce nelíbí. Dívá se na ni společně s mladým spisovatelem Trigorinem, který je unešen výkonem Niny.
Lékaři Dornovi se mezitím přizná Máša (dcera Sorinova správce), že je nešťastná, protože miluje Trepleva. Mášu zase tajně a neopětovaně miluje učitel Medvěděnko.2.dějství:
Arkadinová si velmi zakládá na svém mladém vzhledu. Chce žít naplno a stále být mladá. Stýská se jí po městě, kde se pořád něco děje a kde je obdivována. Nenávidí nudu, a proto chce odjet zpět do Moskvy. Správce jí ale nechce poskytnout koně na cestu, protože se sváží žito a koně jsou potřeba na práci.
Nina obdivuje slavného spisovatele Trigorina a Treplev na něj žárlí. Donese jí mrtvého racka a prohlašuje, že se také zastřelí.
Trigorin Nině vysvětluje, že život spisovatele není tak krásný, jak si ona představuje, a chystá se na odjezd společně s Arkadinovou.

3.dějství:
Arkadinová a Trigorin se chystají na odjezd. Treplev se pokusí zastřelit, ale přežije. Nina se rozhodne jít k divadlu do Moskvy a dohodnou se s Trigorinem, který se do ní poblázní, kde bude bydlet a on jí poté vyhledá a pomůže jí s kariérou.

4. dějství (+2 roky):
Z Trepleva se stal slavný spisovatel, který přispívá do časopisů. Nina měla s Trigorinem dítě, ale to zemřelo a on ji opustil. Nedařilo se jí ani u divadla a celkově se jí vede špatně. Vrací se proto na vesnici, ale nechce se s nikým setkat. Rodiče ji nenávidí za to, že utekla a nechtějí ji k sobě.
S Treplevem si psali dopisy. Ona se podepisovala jako racek.
Máša si vztala Medvěděnka, ale dál tajně miluje Trepleva.
Trigorin s Arkadinovou přijíždí na statek na návštěvu. Večer za Treplevem potají přichází Nina. Je zmatená, mluví velmi nesouvisle. Říká, že dostala angažmá v jednom malém divadle a ještě ten večer odjíždí.
Treplev se poté ze smutku zastřelí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 missneverfree missneverfree | E-mail | Web | 15. srpna 2015 v 3:35 | Reagovat

Ta hra má obrovskou sílu, byla jsem na ní ve Stavovském divadle, krásné představení, hrálo se v hledišti, které představovalo jezero, a diváci seděli na pódiu. Představitel Trepleva na konci při děkovačce brečel... Ty příběhy jsou tak neznatelné, v ději, ale vážně šílené, když si to člověk uvědomí...
Asi bych to nedokázala tak prožít, nebýt písní od Kluse, znáš? (Nina, Treplev, Trigorin, Arkadina) :-)
Komentuju starý článek, vím, nicméně na tvůj blog jsem už párkrát zavítala a tak trochu podivně sem: jsem ráda, že jsi zpět. :-)

2 Sentencia Sentencia | Web | 18. srpna 2015 v 15:50 | Reagovat

[1]: Jsem ráda za každý komentář, ať už u nového, nebo starého článku:). Hraného jsem Racka bohužel ještě neviděla, ale moc mě láká a pokud se bude hrát někde poblíž, určitě na něj ráda půjdu ;) Zpívanou verzi od Kluse samozřejmě znám a povedla se mu. Škoda, že se podobného stylu nedržel dál a začal smýšlet víc... zeleně, ehm :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama