10 věcí, na které se musíte připravit, máte-li doma hasiče

12. srpna 2015 v 20:15 | Sentencia |  Myšlenkové pochody
Řeč není o kdejakém dobrovolném hasiči, který se jednou za rok opije na hasičském plese, zaplatí členský příspěvek, ale jinak ani nepozná proudnici. Ne ne. Já mluvím o člověku zapáleném pro věc (občas zapáleném i doslovně), který se svému koníčku/práci opravdu svědomitě věnuje a bere ji vážně. Například o takovém veliteli výjezdové jednotky dobrovolných hasičů v jedné nejmenované vesnici... ehm.

1) Trvalý nedostatek času: Hasič má zkrátka pořád, co dělat. Na jaře kontrola výbavy, v létě pořádání nejrůznějších akcí pro děti, závody, příprava nočních soutěží a podobně. Na podzim úklidy hasičárny a přípravení vybavení, především aut, na zimu. A nakonec v zimě přijde shánění darů do tomboly a samotné pořádání hasičského plesu. Vše si v mezidobí doplňte o nejrůznější papírování, školení, shánění dotací, či chybějícího vybavení, samotné výjezdy a soutěže, každoměsíční schůze nebo nárazové akce a vyjde vám 100% vytížení. A kdyby náhodou nebylo co dělat, tak rozsáhlá rekonstrukce a přestavba celé hasičárny všechno jistí.

2) Plány? Neexistují!: Plánujete s vaším milým nějaký hezký výlet? Či jste snad připravila romantickou večeři? Těšíte se na rodinou oslavu nebo jenom společně strávený večer u filmu? Ve spoustě případů se připravte na to, že vámi vytvořené plány ztroskotají na hasičův nedostatek času (viz bod 1). Tu se žene bouřka a je vyhlášená pohotovost, tudíž musí být doma a přijet nemůže. Jindy zase popadá někde pár stromů a jediné, co zbyde z hezkého večera jsou hasičova mizející záda. Nebo dojde na nejhorší a hoří. A to je kapitola sama pro sebe. Jedinou radu, kterou vám můžu v tomto případě dát, je zařídit si náhradní program, protože drahého už ten den zaručeně neuvidíte.

3) Noční pozdvižení: Je hluboká noc. Zalezly už i myši a tichem se rozléhá jen občasné zaštěkání psa. Vy si sníte o fešákovi, kterého jste ten den potkaly na ulici a najednou se vám do uší zařízne siréna ohlašující výjezd. Konec snu. Během dvou minut je vzhůru celý dům, hasič na sebe hází první oblečení, které mu přijde pod ruku, popadá klíče od auta, jehož světlomety mizí o 10 vteřin později v noční tmě. A vy máte nejenom po snění, ale i po samotném spaní, protože zbytek noci budete trnout strachy, dokud se k vám váš hrdina v pořádku nevrátí. A v tu chvíli je vám úplně jedno, že smrdí hůř, než nepovedené uzené.
4) Pyžamo + trenky: Zpočátku mi bylo divné, že můj drahý nosí zásadně pod pyžemo i trenýrky. Přikládala jsem to počáteční stydlivosti a věc moc neřešila. Až mi jednou zvědavost nedala a optala se, kde že je zakopané jádro pudla. A odpověď mě poslala do kolen: "Už jsi někdy přijela do hasičárny během výjezdu, sundala si pyžamo a zjistila, že si musíš ten kousavej mundůr natahovat na sebe jen tak? Tak vidíš!" Ano, během výjezdu prostě není čas řešit něco, jako jsou trenky a hasič zkrátka jede v tom, v čem je.

5) Hasičárna je jeho druhý domov: Tento bod bych zkrátila pouze na to, že pokud chcete svého vyvoleného občas vidět, musí se hasičárna stát i vaším druhým domovem. Ne nadarmo mluvím o útočišti toho mého hasiče jako o jeho milence.

6) Hasiči mají vždycky přednost: Představte si situaci, kdy jste spolu právě uprostřed zajímavého telefonátu. A najednou je vám naprosto neromanticky oznámeno: "Volá (dosaďte si jméno hasičského kolegy), musím končit, zavolám potom," a je vymalováno. Protože vy počkáte. Hořící les ne.

7) Stížnosti, stížnosti, stížnosti: Ať už ze strany nevděčných členů sboru, kteří jenom melou pantem, ale sami nejsou schopní nic udělat, nebo ze strany vašeho hasiče, který si stěžuje naopak na nevděčné členy sboru, co jenom melou pantem, ale jinak nejsou schopní něco udělat.

8) Nedostatek akce nehrozí: Myslíte, že se všemi věcmi, které jsem vypsala výše, vám bude hrozit nuda nebo stereotyp? Vysoká hladina adrenalinu se naopak stane vaší nedílnou součástí.

9) Hasičem vždy a všude: Uvedu pár příkladů - Jedete autem. Vy se kocháte krajinou a užíváte si oku lahodící pohled. Hasič vedle vás vidí támhle nebezpečně nakloněný strom a za ním pro změnu suché pole, "které blafne v tomhle horku natotata". Nebo - Na výletě vidíte dům s křiklavě červenou fasádou. Vy si říkáte, že takhle křiklavá barva by se nehodila snad ani na bordel. Hasič vedle vás jen suše poznamená: "To teda na hasičárně máme hezčí červenou."

10) Bezmezný obdiv: A na závěr něco pozitivního - Po boku hasiče budete věčně nadávat. Bude vás vytáčet jeho nedostatek času a upřednostňování hasičů. Bude vás mrzet, že jste v poměru se sborem na vedlejší koleji. Budete nadávat, že zase odvolal další schůzku. Budete se klepat strachy vždycky, když pojede k požáru. Ale pokud tohle všechno + body 1-9 přežijete a obrníte se nekonečnou trpělivostí, bude vám odměnou také obdiv a úcta k vašemu drahému hasiči, kterého tak často toužíte samy zabít. Obdiv k tomu, co dělá a že to dělá pořádně. Obdiv, že máte doma člověka, který se nebojí obětovat pro druhé a umí pomoct.... a to nemluvím o tom pocitu, když si vezme na ples slavnostní uniformu, která mu neskutečně sekne :) .
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Darin Darin | E-mail | Web | 12. srpna 2015 v 20:26 | Reagovat

Ježiši:D :O

2 renuška renuška | E-mail | Web | 13. srpna 2015 v 9:26 | Reagovat

Peťul, ty jsi mě rozbulela. Ten závěr je naprosto boží a i když všechno od začátku do konce je pravda pravdoucí, a navíc humorně podaná, je v tomu posledním odstavci velikánská pravda a poněvadž vím, že článek jsi psala místo sledování perseidů s hasičem, který bohužel místo toho musel likvidovat spadlé stromy po náhlé větrné a dešťové smršti, mohu tě ujistit, že těch hvězd zas tolik neletělo. A že budou lítat i dnes, zítra, pozítří ...
Jo, ještě něco ... jsou věci, které by si člověk asi měl vždycky nechat pro sebe, ale tohle, TOHLE by si Ondra měl přečíst ♥

3 Werdysh Werdysh | 13. srpna 2015 v 10:54 | Reagovat

Tak trochu vím, o čem mluvíš :) Můj bývalý přítel byl také dobrovolný hasič (ale ne ten povaleč, kterého popisuješ v první části úvodního odstavce :D) a se všemi body souhlasím :) Je to ušlechtilá práce a k takoví lidé mají můj respekt. ;)

4 Magdaléna Magdaléna | Web | 13. srpna 2015 v 13:18 | Reagovat

Nevím, zda toužím svého milého obdivovat, ale to je asi můj problém :-)
.
Docela to chápu... Můj milý je elektrikář, takže se mi často dostane výkladu na téma elektřina a nebezpečí naší domácností. Spoustu věci už předělal. Když někam jdeme, nekouká po suchém poli, ale po drátech, vypínačich a rozvaděčích. Plus musí být taky každý třetí týden domu kvůli pohotovosti. Do toho opravuje auta, ale víkendy si tedy nechává na mě... chtěla bych to vidět tak krásně romanticky jako ty... pravdou je, že mi to moc vrásek nedělá, jsem ráda, že mám čas pro sebe...
.
Jsem ráda, že můžeš být šťastná. Vážně :-) Jestli je to tak, jak psala renuška, je mi to líto. Ale určitě je spoustu věci, pro které to pro tebe smysl má :-)

5 Sentencia Sentencia | Web | 13. srpna 2015 v 18:17 | Reagovat

[1]: ten nepomáhá, už jsem na něj párkrát odvolávala a neozval se ;)

[2]: Uhodla jsi, že je to psané v souvislosti se včerejškem, ale měla jsem v plánu tenhle článek napsat i tak. Včerejší události jeho zrod jenom uspíšily ;) A jak píšeš, psáno v žertu, ale myšleno vážně :) A jestli si to ten můj hasič přečte...? Těžko říct. O blogu ví, ale jestli na něj chodí, nevím. A ani nevím, jestli chci, aby si to přečetl, protože mám pocit, že by mě zabil :D

[3]: Je to zkrátka občas náročné, ale když si člověk uvědomí, že všechny ty "prohřešky" nedělají schválně, ale proto, že je to jejich práce a ještě k tomu s takovým významem, tak je schopný občas přimhouřit oči a ještě se zastydět, že má takové myšlenky ;)

[4]: To já svého milého opravdu ve spoustě věcí obdivuju. Myslím, že je ve vztahu hodně důležitý vzájemný respekt a úcta k tomu, co ten druhý dělá, i když nám to sem tam třeba pije krev ;)
Koukám, že pracovní deformace se nevyhýbá nikomu, ať už dělá cokoliv ;)

6 flovers-king flovers-king | Web | 16. srpna 2015 v 10:55 | Reagovat

Jej, díky, super článek! Jestli budu mít doma hasiče, určitě se bude hodit :-D

7 Lenuš Lenuš | Web | 17. srpna 2015 v 9:55 | Reagovat

To je jako chodit se sportovcem, ty jo :D

8 Péťa Péťa | Web | 17. srpna 2015 v 14:34 | Reagovat

Ono je všude něco, docela mě to však pobavilo :) úplně jsem si začala vyjmenovávat, co všechno zažívám při životě s šermířem :D :D :D

9 Sentencia Sentencia | Web | 18. srpna 2015 v 15:56 | Reagovat

[6]: Radši doufej, že ho doma mít nebudeš :) Ale kdyby jsi náhodou měla, tak přeju hodně štěstí a pevné nervy. Je to velká radost, ale i starost :)

[7]: tak to nemůžu naštěstí/bohužel posoudit. Žádného jsem neměla :D

[8]: Věřím, že to může být taky hodně zajímavé a vyčerpávající zároveň :)

10 Adiiinka Adiiinka | Web | 18. srpna 2015 v 22:41 | Reagovat

Peťulí, já se musela smát... Už jen, když jsem viděla ten název a vůbec, celý článek... :D Já vím, že to v té chvíli naštve, zamrzí a deptá to, ale když se na to s odstupem času dokážeš podívat takhle, potom nejspíš není co řešit. Navíc jsou chvíle, kdy ti to dokáže vynahradit a ty si samozřejmě užíváš nejvíc ze všech. ;) No ještě, že já mám doma kliďase, nevím, nevím, jak bych tohle zvládala...

11 Gabriella Gabriella | Web | 27. srpna 2015 v 16:12 | Reagovat

Péto, pobavila si mě :)
Já si vůbec nedokážu představit že bych měla doma hasiče právě z toho důvodu, že bych o něj měla pořád strach.

12 Sentencia Sentencia | Web | 27. srpna 2015 v 19:50 | Reagovat

[10]: já se taky občas můžu už jenom smát. Ono taky, co mi zbývá jiného, že? :D Zatrhnout mu to nemůžu a ani nechci. Jen je to občas... na hlavu :)

[11]: Strach je asi vážně to nejhorší. A to nevyjíždí zase tak často. Přece jenom, jsou "jen" akční dobrovolní hasiči. Profesionálního bych doma nechtěla ani za ni :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama