Hospital Kuks

27. srpna 2015 v 21:07 | Sentencia |  Zážitky
Rozlehlá dominanta, hrdě si stojící na kopci, odkud ji vidíte už z dálky. V nově zrekonstruovaném kabátku dělá ještě větší parádu, než dřív. Barokní sochy Matyáše Brauna, kaskádové schodiště s tekoucí vodou, vinice, muzeum lékáren, Šporkovská hrobka a krásné okolí... to je jenom slabý výčet toho, co celý areál Kuksu nabízí. Jestli stojí v mém okolí nějaká památka za návštěvu, pak je to rozhodně tahle.

Pro Kuks mám slabost už několik let. Začalo to pravidelnými návštěvami Svathohubertských slavností s kamarádkou, na konci kterých se vždy konal obrovský ohňostroj podmalovaný úžasnou hudbou a mluveným slovem. Byl vždy tematicky zaměřený na jednu lidskou ctnost/neřest. A já ohňostroje miluju. Když bylo ohlášeno, že se slavnosti přesouvají z hospitalu do Prahy, málem jsem to obrečela. Letos se slavnost opět vrátila do své "domoviny" a já se nemůžu dočkat.

Vyhlášené je například ale i místní vinobraní, během kterého z kaskádového schodiště vedoucího do areálu teče víno. Letos se koná 12. 9., takže pokud máte chuť, čas a zájem, určitě doražte. Ochutnávka vín zdarma, kulturní program, stánky, spousta lahví na prodej... není se čemu divit, že v pozdějších hodinách tu bývá docela veselo a lidé jezdí domů společensky znaveni :). Za zmínku stojí i bohaté vánoční trhy nebo Festival barokního divadla, opery a hudby. Přesné termíny a program najdete za oficiálních stránkách hospitalu (www.hospital-kuks.cz).


Jestli vás ale lidmi natřískané akce nelákají, projděte si Kuks jen tak. I v téhle podobě stojí za to. Můžete si vybrat ze čtyř prohlídkových okruhů. Každý má co nabídnout a je něčím zajímavý. Ceny nejsou nikterak přemrštěné a doby prohlídek taky nejsou rekordní, takže klidně zvládnete spojit i pár okruhů dohromady, když budete chtít.

My se letos vydali do Kuksu jenom na malou procházku. Okouknout a ohodnotit, jak dopadla rozsáhlá, nákladná a dlouhodobá rekonstrukce. Celý venkovní areál je volně přístupný. Stejně tak nově vytvořené bylinné zahrady a nádvoří zámku. Ze všeho jsme byli nadšení. Znali jsme původní podobu Kuksu, takže jsme mohli porovnat stav před a po rekonstrukci a musím říct, že jsme zírali. Pár maličkostí ještě chybí dodělat, ale i tak... O oblíbenosti této památky svědčí i letošní rekordní návštěvnost. Během jednoho dne tu měli 1 700 zájemců o prohlídky!

Pokud budete mít někdy cestu kolem nebo plánujete výlet, tohle je určitě dobrá volba. Další památky a zajímavosti jsou i v blízkém okolí, takže na celodenní výlet nebo víkendový pobyt je to ideální. Co všechno tu můžete vidět a čím je areál zajímavý, se dočtete na webu Kuksu (odkaz výše). 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 28. srpna 2015 v 14:56 | Reagovat

Podle fotek to vypadá opravdu dobře! :) A i ta atmosféra...

2 Magdaléna Magdaléna | Web | 28. srpna 2015 v 18:28 | Reagovat

Odtud mi nedávno od kamarádky přišel pohled :-) Nalákala jsi mě zejména na vinobraní, navíc si už pár měsíců slibuji, že se podívám do Babiččina údolí, znovu do Nového města a tak dál. Jen je velká škoda, že je to na jednodenní výlet od nás daleko - na to vinobraní bych určitě vyrazila :-)

3 Sentencia Sentencia | Web | 29. srpna 2015 v 9:28 | Reagovat

[1]: je to vážně jedno z nejhezčích míst, co znám. Možná je to tím, že sem jezdím od malička, a tak mám k místu hlubší vztah a tím možná i trochu zkreslený, ale i zase až tak snad nepřeháním ;)

[2]: Pokud budeš mít možnost, tak určitě vyraž, protože to bude stát za to. Jak jsem psala, celý objekt je zrekonstruovaný a tak si myslím, že letos bude vinobraní pojaté ještě ve větším stylu, než normálně. Navíc se to hodně rozkřiklo a jezdí na něj i lidé ze zahraničí :) A kdybys náhodou byla někdy tady poblíž, tak dej vědět, ráda tě poznám i osobně, nebo třeba poskytnu gauč na přespání :)

4 Péťa Péťa | Web | 12. října 2015 v 11:10 | Reagovat

Jojo, Ctnosti a neřesti od Brauna jsem měla k maturitě :) jsou to krásné sochy a celkově je krásný i Kuks. Byla jsem tam před lety s rodiči a moc se mi tam líbilo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama