Ladislav Fuks: Pan Theodor Mundstock

21. září 2015 v 9:18 | Sentencia |  Čtenářské deníky
ZÁKLADNÍ ÚDAJE:
-vydáno 1963
Čas: listopad 1941, až červen 1942
Místo: Praha
Jazyk: spisovný, hovorový, němčina, hebrejština, archaismy, er forma z pohledu hrdiny

- psychologický román
- ukázky hrůz války a okupace
- retrospektivní úryvky
- židovská problematika
- tragická groteska
- osamělost člověka
- autobiografické prvky
→ člověk se nikdy nemůžu úplně připravit na to, co ho čeká

DĚJ:
Pan Mundstock žije v Praze sám, se svou ochočenou slípkou. Je válka a on jakožto žid se bojí, že bude předvolán do koncentračního tábora. Rozmlouvá o tom se svým stínem (znázorňuje strach, schizofrenii) Monem, kterého nemá rád.

Za ty tři roky, co přišli Němci, se velmi změnil. Zestárl, zhubl, přestal ze strachu navštěvovat své známé Šternovi, i další. Má panický strach a občas trpí přeludy. 30 let pracoval v provaznické firmě jako účetní, dokud ji Němci nezavřeli. Nyní pracuje jako metař.
Až jednoho dne se rozhodne pod vlivem prášků, že ke Šternům zase jednou zajde na návštěvu. Zde zjistí, že má "jasnovidné schopnosti", což mu dodá sebedůvěru (jen si namlouvá, že nějaké schopnosti má). Nejradši má mladého Šimona, který ho obdivuje a ve všem mu věří. Paní Šternová se velmi bojí, aby i je neodvolali do táborů.


Jeho životní láskou je Ruth Krausová, která ale trpí panickým strachem a bezmocí, a tak se vidí vždy jen jednou za půl roku a jinak si píší dopisy. Nikdy mezi nimi k ničemu nedojde. Pan Mundstock na ni často vzpomíná a přemýšlí, co se s ní asi teď děje.
Neustále se bojí, že ho předvolají do koncentráku, a tak se na svůj pobyt v něm začne připravovat - spí na žehlicím prkně, málo jí, obléká se málo, aby se připravil na zimu, vstává v pět ráno…

Většina lidí, které znal, už odjeli - pan Vorjahren - jeho vedoucí v provaznické firmě i další. S panem Vorjahrenem se dokonce v duchu loučí a prožívá s ním pobyt v koncentračním táboře a připravuje se tak na ten svůj. Snaží se zjistit co nejvíc věcí, aby ho pak nic nezaskočilo.
Tím, že má plán a začne pro své přežití něco dělat, se úplně změní. Mon zmizí společně s jeho strachem. Už není tak přecitlivělý a úzkostlivý. Na vše se dívá zcela prakticky. "Smrt je mezník, před nímž se lidé zastavují."
Dokonce na sobě zkouší účinky plynu. V tu chvíli k němu vpadnou na domovní prohlídku.

V červnu předvolají Šternovi do Terezína. Předvolají všechny, až na nejmladšího Šimona. Poté předvolají i jeho společně s panem Mundstockem. Cítí se připraven, a tak vůbec nemá strach. Dokonce se i svým způsobem těší a je zvědav, jak dobrá jeho příprava byla. Ve zbývajícím čase se snaží něco ze svých postřehů naučit i Šimona.
Cestou na vlak, který je má dopravit do tábora, je velmi neopatrný. Prochází si všechny své postupy a těsně před nádražím ho srazí vojenský vůz a on umírá. Vše vidí zpovzdálí Šimon. Pan Mundstock se už svého cíle nedočká.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Van Vendy Van Vendy | Web | 22. září 2015 v 11:16 | Reagovat

Na tuto knihu už se chystám pěkně dlouho. Jen mezitím vždycky zapomenu, že jsem si ji chtěla přečíst! ale jinak ji mám v plánu, už proto, že jde o klasiku a jsem trochu přesycená novodobými romány. I když nic proti novodobým románům.:-)
Díky za připomenutí, slibná recenze.

2 Gabriela Gabriela | Web | 24. září 2015 v 23:32 | Reagovat

Před nějakou dobou mi tu knížku doporučovala kamarádka, ale když jsem přečetla pár " recenzí" tak mě tak nějak přešla chuť. Nemám  na  knížky s válečnou tématikou moc žaludek a radši se vracím k vymyšlenému světu vlkodlaků, úpírů a atd :)

3 Liina Liina | 2. října 2015 v 14:44 | Reagovat

Jedna z mých nejmilovanějších :))

4 Sentencia Sentencia | Web | 2. října 2015 v 21:25 | Reagovat

[1]: je to klasika, i když asi ne pro každého. téma je to opravdu trochu depresivní, stejně jako celé pojetí knihy. Fuks zkrátka nesedne každému a já se k panu Mundstockovi taky už vracet nebudu.

[2]: Jak jsem psala výše - tahle tematika není pro každého a i když jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, protože jde právě o tak věhlasné dílo, tak dobrovolně bych po ní asi nesáhla.
Taky dávám přednost trochu jiným žánrům ;)

[3]: vida, fanoušek klasiky :)

5 Van Vendy Van Vendy | Web | 12. října 2015 v 23:23 | Reagovat

[4]: On je opravdu depresivní, navíc se tuším inspiroval skutečnými událostmi, nebo aspoň skutečnou dobou, která byla, válečným obdobím. Už jsem od něj něco četla, ale je to dlouho a nevzpomínám si.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama