Tipy na fantasy četbu

21. října 2015 v 20:16 | Sentencia |  Čtenářské deníky
Školní léta, kdy jsem se se sebezapíráním prodírala klasickou literaturou a všemi možnými domácími i světovými "skvosty", mám už naštěstí/bohužel za sebou. Můžu tak konečně číst nejenom to, co je v osnovách a seznamech ke zkouškám, ale i to, co chci já sama.

Narozdíl od reálného života, ve kterém jsem naprostý realista a praktik, v četbě vyznávám opačný směr - fantasy! Sem tam mám chuť i na jiný žánr, ale většinou se držím toho, co mou čtenářskou duši naplňuje nejvíc. Je to nejspíš nějaký můj způsob úniku od každodenních starostí. Útěk do světů plných barev, kouzelných tvorů a magie.

Za svůj život jsem toho načetla už poměrně dost, i když mám pořád pocit, že knih kolem mě je hrozně moc a času na ně zoufale málo. Dnes jsem pro vás vybrala pár sérií, které stojí za přečtení. Vynechám takové klasiky jako je Harry Potter, Letopisy Narinie, Eragon, Pán Prstenů, Hru o trůny a další. Zaměřím se spíš na, ne tak profláknuté, tituly.

Každé jméno autora skrývá odkaz na Českou bibliografickou databázi s danou sérií.

Michael Scott - Alchymista, Čaroděj, Vědma, Zaříkávač, Válečník, Kněžka:
Sedmidílná série, kterou jsem četla asi před rokem. Autor má neskutečně čtivý způsob vyprávění. Zápletka vypadá na první pohled klasicky, ale po pár stránkách zjistíte, že jde o něco úplně jiného, než tu bylo doposud. Michael Scott je totiž mimo jiné i odborník na mytologii a lidovou slovesnost. Jeho přehled o známých historických postavách a událostech dokázal bravurně skloubit se psaním a v jeho knihách se tak můžeme setkat například s Nicholasem Flamelem, egyptským i řesko-římským božstvem, Johankou z Arku, Shakespearem a spoustou dalších známých i méně známých postav minulosti. Že tahle kombinace nejde dohromady a děj bude přeplácaný? Právě naopak! Jde to k sobě skvěle a vy budete čekat na každou další postavu, kterou budete znát a domýšlet si, jakou asi bude mít roli v tomto příběhu. O velké oblibě a kvalitě těchto knih svědčí i vysoká hodnocení na všelijakých knižních serverech.

Veronica Roth - Divergence, Rezistence, Aliance:
V tomto případě jste asi spíše zaznamenali film, než knihy. Přiznám se, že knihy jsem sice četla, ale mezi moje oblíbené se rozhodně nedostanou. Tento utopicko postapokaliptický styl není úplně můj šálek kávy a i když sem sérii zařazuji, dělám to spíš proto, že zbytku čtenářům se líbí, alespoň podle komentářů. Já ale čekala něco úplně jiného. Knihy jsou psané lehkým jazykem a děj docela ubíhá. Na můj vkus je tu ale obrovské množství nedotažených myšlenek, neousovislostí. Někdy to až působí, jakoby autorka psala a přitom sama nevěděla, jak děj skončí. Jak je série od Michaela Scotta promyšlená do posledního puntíku, tak je tato odfláknutá. Vadily mi i ne příliš sympatické postavy, ke kterým jsem si nebyla schopná za celé tři díly vytvořit nějaký vztah. Jak jsem psala v komentáři na CBDB: Jedno patetické gesto hlavní hrdinky, zkrátka není schopné zachránit celé 3 předchozí mírně podprůměrné knihy. Ale kdo ví? Vám se třeba svět Tris líbit bude.

Marissa Meyer - Cinder, Scarlet, Cress:
Jedno z nějvětších knižních překvapení, jaké jsem kdy zažila. Série nese nálepku sci-fi, takže jsem hodně váhala, jestli se do čtení pustit, protože sci-fi opravdu nemusím. Ale tohle byla prostě jízda. Od začátku do konce parádní příběh. Autorka se inspirovala klasickými pohádkami (Popelka, Červená Karkulka, Locika) a ty pak zasadila do našeho světa v nedaleké budoucnosti. Geniální nápad. Série ještě není ukončená a budou následovat dalšího díly, ale i tak si troufám říct, že jde o jeden z nejlepších počinů za posledních x let. Výborný příběh, autorka píše neskutečně čtivě, sympatické postavy a vy čtete a čtete a pořád nemáte dost. Rozhodně se knih nebojte, i když opanují onou ošklivou nálepkou sci-fi. Prvky v příběhu jsou, ale autorka je podala tak dobře stravitelnou formou a vyvážila je natolik dobrým vyprávěním a prvky magie, že vám to ani nepřjde. Hodnocení na webech se blíží ke 100 %.

Patricia Briggs - Měsíční píseň, Krevní pouto, Železný polibek, Zkřížené hnáty, Stříbrná relikvie, Říční znamení, Spálená mrazem, Nocí zlomená:
Hned v úvodu malá poznámka o tom, že poslední dva zmíněné díly jsem ještě neměla možnost číst, takže moje hodnocení se vztahuje jen na ty předchozí.
Patrica Briggs je uznávanou autorkou urban fantasy. V jejím pojetí žijí vlkodlaci, upíři, čarodějové i další bytosti magického světa ve zvlástní dohodě společně s lidmi. Série o Mercy Thompsové funguje dobře jako celek, ale velkým plusem je to, že každá kniha má svůj vlastní ukončený děj, takže si nemusíte rvát vlasy pokaždé, když dočtete jeden díl a nemáte po ruce pokračování. Briggs píše úžasně čtivě, dokáže bravurně vykreslit charaktery postav, které si prostě musíte oblíbit a i když děj je někdy trochu předvídatelný, vzápětí vás dokáže naprosto zaskočit. Já si její styl psaní opravdu oblíbila, stejně jako hlavní hrdinku vyprávění, i když někdy působí trochu tvrdohlavým a svérázným dojmem. Její ironické hlášky a myšlenkové pochody jsou jednoduše geniální a leckdy jsem u nich propadla záchvatu smíchu. S přibývajícími díly mi přijde, že kvalita trochu klesá, ale i tak... Série za přečtení rozhodně stojí a času, nad ní stráveného, litovat nebudete.

Richelle Mead - Vampýrská akademie, Mrazivý polibek, Stínem políbená, Krvavý slib, Spoutání magií, Poslední oběť:
Nejdřív jsem knihy brala dost vlažně. Říkala jsem si, že jde jenom o další sérii, vezoucí se na stále ještě přetrvávající vlně Stmívání. A první dva díly tak opravdu vypadaly. Autorka si nechávala akci vždy na posledních 20 stránek a jinak knihy moc děje nepobraly. S třetí knihou ale přišel zvrat a příběh se naplno rozjel. Hlavní postava Rose je navíc tak dobře napsaná, že zvládne podržet i slabší místa v příběhu. Najdete tu i pár originálních myšlenek. Stránky vám navíc díky dobrému stylu vyprávění ubíhají skoro samy. Rozhodně můžu doporučit jako odreagovací četbu, kdy přijdete po práci domů a potřebujete prostě vypnout. Pokud se odprostíte od filmu, který se vážně nepovedl, může vás Vampýrská akademie a její pokračování opravdu dobře pobavit.

Cassandra Clare - Město z kostí, Město z popela, Město ze skla, Město padlých andělů, Město ztracených duší, Město nebeského ohně:
Další série, která se dočkala filmového zpracování a další, která skončila zfilmováním pouhého prvního dílu, protože ohlasy nebyly takové, jaké si tvůrci představovali (stejně tak u Vampírské akademie). Knížní předloha se dočkala o poznání většího ohlasu, i když začíná celkem vlažně a první dva díly jsou takové... trochu rozpačité. Jde o prvotinu, takže je s každým dalším dílem znát, jak na sobě autorka pracuje a jak se tříbí její styl psaní. Navíc mi trochu vadilo neustálé opakování motivů, ale to se postupem vyrovnalo a zlepšilo. Co hodnotím jako velké plus, je opravdu detailní vykreslení postav. Díky tomu si o nich uděláte jasný obrázek a knihy se lépe čtou. Styl vyprávění Clare je hodně poutavý a i když zrovna nečtete pasáž, která by kdovíjak oplývala dějem, nenudíte se. Děj odsýpá, dočkáte se lásky, zvratů i napětí a vůbec celkově je tahle série hodně vydařená.
Samostatné hodnocení by si zasloužily poslední 3 díly, které byly vydané s odstupem. Nejspíš ani sama autorka nečekala, že se k příběhu vrátí a na 4. díle je to hodně znát. Zápletka nijaká, spíš takové plácání odnikudnikam a opakování starých motivů. Až poslední dva díly opět naberou obrátky (za to ale pořádné) a vy hltáte jednu stránku za druhou. Myslím, že je tahle série i přes slabší články jednou z nejvydařenějších ve svém žánru.

Peter V. Brett - Tetovaný, Pouštní kopí, Válka za bílého dne:
Trilogie (prozatím) Bretta je trochu jiný druh fantasy, než které je tu doteď zmiňovanáno. Spíše historické fantasy ze smyšleného světa, který funguje naprosto bezchybně. Vlastní zákony, vlastní historie, prostředí... tak to mám ráda. Promyšleno do posledního detailu. Navíc tu nenajdete žádné sladké řečičky, ale pořádné plivance, krevní stříkance, mozkomíšní mochy démonů, pořádné boje... teď jsem to popsala trochu expresivně a takhle vyčteno to zní asi i dost děsivě, ale ve skutečnosti jde o lásku na první přečtení a hodnocení 95 % na CBDB asi mluví samo za sebe. Navíc hlavní postavu Arlena zkrátka nemůžete nemilovat. Jediné, co mi kazí dojem, je závěr série. Tohle se, milý pane Brette, opravdu nedělá. Zabít si půlku čtenářů tím, že jim přivodíte infarkt, není právě nejlepší marketingový tah. Kdo četl, ví, o čem mluvím. Kdo nečetl a bude, pochopí :) Čtvrtý díl vyšel teprve nedávno, takže jsem ještě neměla možnost číst.

Andrea R. Cremer - Smečka, Vzpoura, Oběť:
Na závěr série, která je v porovnání s výše jmenovanými asi o něco slabší. Ale i tak si myslím, že by si zasloužila víc pozornosti, než které se jí dostalo. Fascinují mě vlci, což byl asi hlavní důvod, proč jsem po knize sáhla. To a krásně provedené obaly. Je to čtivo spíše pro náctileté, ale to by se dalo ve výsledku říct o celém fantasy. Love story zápletka, ale i akce, nově promyšlený svět "vlkodlaků", zajímavě vyprávěno... zkrátka pohodové čtení, které nenudí. I když jsem neskákala 3 metry do vzduchu, tak se mi série ve výsledku líbila.

Tím bych asi dnešní tipy ukončila, i když je mi jasné, že si co nevidět vzpomenu na další série. Ale ty zase třeba příště. A jak jste na tom se čtení vy? Kterému žánru holdujete? Četli jste některé série, které jsem tu uvedla nebo máte tipy na jiné? Ať tak nebo tak, podělte se v komentáři. Inspirací na dobré knihy není nikdy dost, natož na fantasy.

Vaše čtení milující Sentencia
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Heaven Heaven | Web | 21. října 2015 v 20:30 | Reagovat

Většinu znám a můžu doporučit - Smečku, VA, TMI a Divergenci vlastně taky, ale ta ně ke konci zklamala. Scarlet zrovna čtu a je vážně super.

2 V. V. | Web | 21. října 2015 v 21:22 | Reagovat

Fantasy mám ráda, ale z tohoto seznamu bych si vybrala stěží toho Bretta, a to si ještě nejsem jistá, zda to bude můj šálek čaje :)

3 Adelínka Adelínka | Web | 22. října 2015 v 9:14 | Reagovat

Opravdu lákavá nabídka. O Patricii jsem už slyšela, jen jsem se k ní zatím nedopracovala. Máš tady pár mých rozečtených sérií, pár které bych si přečíst chtěla a ostatní jsou pro mě příjemným oživením, myslím si, že se do nich jednou také pustím. Však už se těším. S posunem času se mi zkracuje pracovní doba, tak bude na čtení víc času. Jupí jupí jej! :)) :D

4 Myšák Myšák | Web | 22. října 2015 v 10:57 | Reagovat

Neznám ani jednu z výše uvedených, rozhodně se po některé v bzrké době podívám, zní to lákavě. :-)

5 Sentencia Sentencia | Web | 22. října 2015 v 12:22 | Reagovat

[1]: Celá sága o Divergenci pro mě byla svým způsobem zklamání. Čekala jsem něco úplně jiného a nesedl mi dvakrát dobře ani styl autorky jakým psala. Knihy na mě působily nedomyšleně. Škoda, potenciál tam určitě byl...

[2]: 100 lidí, 100 chutí :) Budu ráda, když mi napíšeš, jaké se líbí tobě. Tipů na dobré knihy není nikdy dost :)

[3]: Ta píše opravdu dobře a myslím, že by se ti mohly její knížky líbit. Venku začíná být opravdu hnusně a nic moc se už dělat nedá, takže se taky těším na večery pod dekou a u knížky :)

[4]: jsem ráda, že jsem mohla něco doporučit. Snad se ti budou knížky líbit ;)

6 dadainka dadainka | E-mail | Web | 22. října 2015 v 18:15 | Reagovat

Kvalitního fantasy není nikdy dost. Doslova.

7 Lyra Lyra | E-mail | Web | 22. října 2015 v 19:13 | Reagovat

Podle tvého popisu mě zaujala sága Michaela Scotta, doposud jsem ji neznala, ale možná si ji přečtu, mám ráda fantasy knihy, které pracují se skutečnými historickými postavami a dodávají jim nový rozměr.
Divergenci a spol. jsem zkoušela číst. Dostala jsem se k druhému dílu, ale nevím, jestli budu pokračovat. Příliš mě to nebaví a především mi vadí hlavní hrdinka.
Cinder zní zajímavě, na rozdíl od tebe mám sci-fi ve velké oblibě, takže si název knihy píšu do notýsku, abych na ni nezapomněla. :)
Vampýrskou akademii jsem přelouskala celou, četla se rychle a dobře, ale že by to bylo něco extra... Jak říkáš, jde o dobrou oddechovku, když se člověk chce odreagovat. Od stejné autorky doporučuji sérii Sukuba, ta mi přišla ještě v mnoha ohledech zajímavější, minimálně je dospělejší než Vampýrská akademie. :)
Nástroje smrti mě baví, zatím jsem pouze u druhého dílu, ale už teď vím, že jsem jím neskončila.

Pokud ti nevadí upířiny, doporučuji sérii Krevní pouta od kanadské autorky Tanyi Huff. Jde o upíří detektivku, kde hlavní hrdinka vyšetřuje nadpřirozené zločiny po boku 450 let starého upíra, který je shodou náhod levobočkem krále Jindřicha VIII. Fajn oddechové a především vtipné čtení, podle kterého vznikl i docela dobrý seriál (byť knihám se nevyrovná).

8 Elis Elis | Web | 22. října 2015 v 21:12 | Reagovat

Fíha tedy, když po nějakém budu chtít sáhnout, vím na který článek se odkázat :-)

9 Jana Jana | E-mail | Web | 23. října 2015 v 7:58 | Reagovat

První, co mne napadlo? A k*rva, tohle jsou přímo delikátní kousky a chci si je přečíst! A to jsem ani ne před pěti minutami komentovala mojí oblíbené blogerce její knižní výzvu, kde mne toho moc neupoutalo. Tak tady jsem doslova v ráji!

10 renuška renuška | E-mail | Web | 23. října 2015 v 11:27 | Reagovat

Tak samozřejmě - Michael Scott je jednička s miliónem hvězdiček a já jen čekám, až se stavíš si tuhle super sérii vypůjčit. Jen musím mému Ondrovi nahlásit, aby první díl přinesl už konečně ze školy domů, protože tam taky koloval :-)

11 Sentencia Sentencia | Web | 23. října 2015 v 12:09 | Reagovat

[6]: moje slova. I když u některých kousků tady ta kvalita trošku pokulhává. Jsou to spíš takové oddechovky, které nikdy nedosáhnout takového věhlasu,jako třeba právě zmiňovaný Pán Prstenů nebo Harry Potter, ale i tak se dají číst a člověk nelituje, že si je přečetl :)

[7]: Já byla z jeho pojetí fantasy opravdu nadšená a celou sérii jsem zhltla během chvíle. Souhlasím s tvým názorem na Divergenci. Do čtení jsem se musela kolikrát nutit a dočetla jsem knihy jenom proto, že nesnáším rozečtené série. O Sukkubě jsem už slyšela a mám ji v seznamu k přečtení. Doufám, že se k ní dostanu brzy, protože styl psaní autorky mě opravdu baví. Mrknu i na další tipy od tebe, moc za ně děkuju ;)

[8]: rádo se stalo :)

[9]: :D tak to jsem ráda! Fantasy miluju a i když tohle nejsou žádné skvosty a kritikou by asi neprošly, tak jsem je četla (aspoň většinu) moc ráda.

[10]: Scott je opravdu jednička. Jeho znalosti jsou neuvěřitelné a to, jak je schopný je zapojit do příběhu mě opravdu fascinovalo. Jinak tě asi zklamu. Já je už půjčené od tebe měla. :) Ale přemýšlím, že bych se na ně vrhla znovu :)

12 Kerr Kerr | Web | 23. října 2015 v 16:33 | Reagovat

Teeeda ta třetí série vypadá úžasné, děkuju! :) Rozhodně se musím mrknout :)

13 Ája Ája | Web | 23. října 2015 v 17:17 | Reagovat

moc pěkný :) můžeš kuknout i na můj :)))

14 Sentencia Sentencia | Web | 24. října 2015 v 9:43 | Reagovat

[12]: A nejenom vypadá. Cinder je opravdu hodně povedená a já se nemůžu dočkat dalších dílů... knížky se čtou skoro samy. Jen mě mrzí, že jsem nenašla takhle hezky nafocené i české obálky, protože jsou výjimečně mnohem vydařenější, než původní originály.

[13]: kdybys skončila prvním smajlíkem, možná bych to i udělala :)

15 Van Vendy Van Vendy | Web | 25. října 2015 v 12:24 | Reagovat

Obrovské plus za výběr knih, které opravdu nejsou tak profláklé a známé. O knihách z první uvedené série jsem přemýšlela nejednou, nakonec v knižním klubu zvítězila jiná, ale po tvé recenzi, nevím nevím. Ale asi se nejdřív podívám po místních knihovnách, přece jen je to zásah na peněženku.
Divergenci jsem viděla jako film a nebyl špatný.Vlastně jsem nečetla ani jednu z tvých doporučených knih, Vampýří akademii mám zrovna půjčenou, ale ještě jsem ji nezačala číst, a ten zbytek - zřejmě si připíšu na seznam.
Město z kostí mám sice koupeno, ale taky jsem nečetla, takže, mohla bych se mrknout.
Díky za tipy!
A ještě bych doporučila Inkanceron a Saphique. Zajímavé téma a jen dva díly, velmi milé.

16 Van Vendy Van Vendy | Web | 25. října 2015 v 12:27 | Reagovat

Ještě ke scifi - i to by mohlo příjemně překvapit, scifi dnes nejsou jenom rakeťárny, ale velmi dobře propracované světy. Asi bych nedoporučila S.Lema, ten je opravdu spíš pro fanoušky (je dobrej, ale příliš technický). Zkus třeba Asimova, ten je dobře čtivý. Doporučuji román Enderova hra od Carda, výborný. Možná by tě zaujala i Duna od Herberta, ono se to trochu tváří jako fantasy, ale je to scifi. Hlavně, propracovaný svět.

17 Sentencia Sentencia | Web | 25. října 2015 v 15:48 | Reagovat

[15]: Děkuju, jsem ráda, že jsem mohla poskytnou tipy. Nevím sice, jestli bych ty svoje krátké názory nazvala recenzemi, ale i tak jsi potěšila :) Jsou to spíš krátká ne/dopouručení. Divergence je vzácný příklad toho, kdy je film vydařenější než kniha. Opravdu to není napsané nejlépe. Nebo alespoň mě styl vyprávění nesedl.
Vidíš to, na Inkarceron a Saphiqua jsem zapomněla. Mám je přečtené a moc se mi líbil nápad mini vězení.
Mrknu na tvoje návrhy sci-fi. Enderovu hru jsou viděla jako film a ten se mi líbil. Tak možná začnu tím. O Duně jsem toho už pár slyšela a ohlasy byly dost pozitivní. Uvidím, uvidím... :)

18 Silmarilli Silmarilli | Web | 25. října 2015 v 18:39 | Reagovat

Jsem ráda, že jsi si na mě vzpomněla, díky tomu jsem si vzpomněla i já na tebe :)
Jinak děkuji za tipy o autorovi Michael Scott slyším poprvé a upřímně mě to dost zaujalo, takže to zkusím vyhledat a přečíst. Co se týka Divergence a celé série, i když máš pravdu v některých vecech tak mě to stejně hrozně bavilo. Vím, že jsem to četla jedním dechem a nejspíš se tedy řadím do toho velkého hejna fanoušků. Také je to to jediné co jsem z tvého výběru četla, zkoušela jsem ještě cinder, ale u toho jsem se nemohla nějak rozečíst, možná to bylo tím obdobím, které jsem zrovna měla.Každopádně se podívám i na Patricia Briggs a Peter V. Brett

19 Pé'ta Pé'ta | Web | 3. listopadu 2015 v 14:43 | Reagovat

Michael Scott je moc čtivý autor, také ho mám ráda. Jen mě zpětně trochu mrzí, jak celá série dopadla. Také bylo hrozné vždy čekat, až vyjde další díl :D
Mercy Thomson od P. Briggs mám hodně ráda, ostatně, pojmenovala jsem po ní svého psa, což také o lecčem vypovídá :)
Jinak ale žádnou ze sérií neznám, možná snad jen z doslechu. Přiznám se, že moc nemám chuť je detailně zkoumat, protože teď vůbec nemám čas číst :( škole je táááák ubíjející :(

20 Sentencia Sentencia | Web | 4. listopadu 2015 v 19:30 | Reagovat

[18]: Je to opravdu velmi dobrý spisovatel a když máš podobný styl ráda, nezklame tě :)  Divergence je prostě... já nevím. Asi bych se opakovala, kdybych tu znovu rozepisovala, proč mě nechytla. Naopak Cinder u mě zabodovala na celé čáře a na další díl se doslova klepu ;)

[19]: Je pravda, že konec byl takový...hořkosladký :) ale zase úplné happyendy taky moc nemusím. Myslím, že vzhledem ke všem okolnostem a dějovým linkám, to vyřešil asi nejlépe, jak mohl ;)

21 Neriah Neriah | 8. listopadu 2015 v 19:41 | Reagovat

O Michaelu Scottovi slyším prvně a jeho knihy vypadají opravdu zajímavě. Přiznám se, že čím víc dílů série má, tím více váhám, zda se do ní pustit, protože kolikrát kvalita postupem času upadá. Ale dám tomu šanci.
U Divergence jsem byla tehdy nadšená z prvního dílu, pak jsem si dala chvíli pauzu, než jsem se pustila do dílu druhého, a ten jsem pak následně vůbec nedočetla. Přestal mě bavit někde v polovině a už té sérii šanci dávat nehodlám.
Cinder byla super kniha, jsem strašně zvědavá na další díly, ale přiznám se, že si už nepamatuju všechny detaily, je to přece jen několik let, kdy jsem ji četla, a nevím, jestli si tak knihu nepřečtu ještě jednou.
Patricia Briggs píše taky dobře, mám ráda Mercy i sérii Alfa a omega, a to i přesto, že za chvíli těch dílů bude pomalu 150, což moc nemusím :D Každopádně si u tohoto světa vždy parádně odpočinu a vůbec by mi nevadilo v něm žít.
Vampýrskou akademii jsem četla kdysi dávno a fakt mě bavila, nevím, co bych na to řekla dnes. Sukuba celkem ušla, osobně mi přišly nejlepší asi první tři díly, pak už mě to nějak nebavilo a ten konec mě vyloženě naštval, i když budu asi jedna z mála :D
Cassandru Clare jsem měla taky ráda. Četla jsem první tři díly a teď vyjeveně zjišťuju, že tím série nekončí :D Bohužel je to jeden z příběhů, který se mi sice líbil, ale už bohužel nejsem schopná vůbec říct, o čem to bylo.
Démonská série je naprosto super! Už se nemůžu dočkat čtvrtého dílu, i když co jsem pochopila, ani tím série nekončí, takže mám skoro chuť si počkat až na ten závěrečný, a přečíst pak vše najednou.
Smečku jsem myslím ani nedočetla, nebavila mě.
Tak zjišťuju, že znám skoro všechno, co jsi tu uvedla :D S tím jsem nějak nepočítala.
Mě docela baví i Kate Daniels, je to taková hodně odpočinková četba, stejně jako Mercy (hlavní hrdince taky není šestnáct).
A z takové té trochu kvalitnější (či jak to nazvat) fantasy literatury je dobrý Brandon Sanderson, cokoliv, co jsem od něj zatím přečetla, bylo naprosto strhující a nedalo se to odložit. Začala jsem sérií Mistborn, která je fakt povedená, nevšední, opravdu akční a taky nepředvídatelná.
Další skvělá série je Kronika královraha od Patricka Rothfusse, která se taky hltá jedna radost a člověk by nejradši autora zaškrtil za to, jak čtenáře napíná a napíná a nic neprozradí. :D
No a takovou netradiční fantasy píše Jonathan Carroll, četla jsem od něj Zemi smíchu a Měsíční kosti a obě knihy ve mně zanechaly skutečně hluboký dojem.
Ale radši už končím, už to je taky skoro na článek, protože mě napadají další a další knihy...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama