Leden 2016

Záložky do knih (rohové) 2

11. ledna 2016 v 9:41 | Sentencia |  Scrapbooking
Předchozí rok jsem nejspíš byla strašně hodná, protože jsem pod stromeček dostala od mého báječného Velitele opravdu moc moc moc zajímavých věciček a nářadí na scrap, ze kterých mi skoro ukápla slzička.

Krom toho před Vánoci byla poměrně sháňka po nějakých malých drobných dárcích pro kolegyně, spolužačky... zkrátka kupa lidí potřebovala přesně takovou neškodnou blbost, jakou jsou moje záložky. Takže jsem tvořila a tvořila jako divá.

Rozhodla jsem se proto založit i stránku na facebooku, takže pokud se vám moje tvorba líbí, můžete Scrapbook od Peťky "lajknout". Budu ráda, když se dostane do podvědomí více lidem. Zároveň si tam můžete i výrobky objednat a vyhnout se tak příplatku za provize, který si účtuje Fler.

Momentálně mám v tvoření chvíli klidu a můžu si zase vyrábět podle toho, jak se mně samotné chce. Žádné resty na objednávkách nemám a obchůdek na Fleru se tak hezky plní. Když tedy nepočítám nálet mého muže, který usoudil, že by záložky mohly být i vhodným doplňujícím dárečkem do jejich hasičské tomboly a v tu ránu mi zabavil 10 záložek.

Dnes mám pro vás ukázku několika nových rohových záložek, které mi vymizely o Vánocích ze skladu úplně všechny a já tak musela narychlo dodělávat, aby jich v nabídce bylo aspoň pár :)


Kapitola 2015 uzavřena

4. ledna 2016 v 18:39 | Sentencia |  Zážitky
Naše žaludky se pomalu dostávají do normálního provozu, narozdíl od váhy, kterou budeme upravovat do optimální podoby po všech těch žranicích a návštěvách ještě pěknou chvíli. Ohňostroje pomalu utichají, i když ještě sem tam něco na noční obloze zajiskří. V práci nadáváme pokaždé, když místo 6 zase napíšeme do letopočtu 2015 a skálopevně slíbená předsevzetí už teď pomalu berou za své. To všechno tvoří nezvratitelný fakt, že další rok uplnynul jakko voda.

Článků s rekapitulacemi a bilancemi roku minulého a předsevzetími do roku následujícího se to teď po internetu jenom hemží. A jelikož já si žádná předsevzetí, plány, přání, představy (říkejte si tomu jak chcete) zásadně nedávám, tak se vrhnu alespoň do toho zmapování roku 2015. Už dávno totiž nejsem tak naivní, abych si myslela, že jsem schopná nějaké plány dodržet. Navíc zklamání z neodškrtaného seznamu a tím pádem pocit vlastní neschopnosti je dost velkým strašákem už samo o sobě.

Rok 2015 hodnotím celkově jako rok poměrně pozitivní a úspěšný. Pár kiksů a temnějších období se pochopitelně najde, ale ve výsledku jsem docela spokojená.

Leden - Tento měsíc se nesl v elegantním duchu doznívajících návštěv a plesů. S drahým Velitelem jsme stihli hned v úvodu roku tři a všechny se opravdu vyvedly. Vzpamatovávání se mých bolavých nohou z protančených nocí a vražedných podpatků by vydalo na samostatný článek.

Únor - Druhý měsíc byl o poznání rozporuplnější. Na té horší straně stojí to, že jsem chytla opravdu agresivní chřipku, kvůli které jsem přišla o jednu vydařenou rodinnou akci. Rýma navíc přetrvávala ještě i do měsíce následujícího a vygradovala tím, že jsem s "rýmičkou" musela k doktorovi. Já vím, jsem hanba. Ale ono mít nos, buď věčně ucpaný, nebo naopak připomínající prasklý hydrant, není nic příjemného. Druhá polovina měsíce už ale byla o něco příjemnější a já si propáslou akci vynahradila druhou - parádní klasickou vesnickou zabijačkou s oběma rodinami a posledním plesem v naší lednoúnorové plesové krasojízdě.

Viktor Dyk: Krysař

3. ledna 2016 v 17:40 | Sentencia |  Čtenářské deníky
ZÁKLADNÍ ÚDAJE:
- vydáno 1915
- autor patří do generace anarchistických buřičů
- novela inspirovaná staroněmeckou pověstí ze 13.století
- romantické prvky
- filozofická úvaha o lásce, pomstě
- kritika společnosti, odcizení,
Jazyk: spisovný, archaismy, er forma, básnické prostředky
Místo: město Hammeln a jeho okolí - hora Koppel
Čas: blíže nespecifikovaný, nejspíš 15.-17.století

DĚJ:
Muž beze jména - Krysař - přichází jednoho dne do německého hansovního města Hammeln. Zde se seznámí s Agnes, mladou dívkou, která v něm probudí city. Ona je ale zasnoubená s dlouhým Kristiánem, jenž má díky tomu zdědit velký majetek.
Krysař pomocí své píšťaly topí krysy, které se vrhají do řeky pod horou Koppel. Má dostat svou odměnu, ale rychtáři mu nechtějí zaplatit jeho mzdu, sto rýnských.
Krysař schválně kvůli Agnes prodlužuje svůj pobyt ve městě.
V Hammeln žije rybář Sepp Jörgen, který je velmi statný, ale všichni si z něj dělají legraci, protože je zaostalý. Vše chápe až druhý den. Sepp nikdy nic nechytí, je ostatním jen pro smích. On sám by rád poznal teplo ženy, ale dívky ho jen provokují a pak si z něj dělají legraci.