Viktor Dyk: Krysař

3. ledna 2016 v 17:40 | Sentencia |  Čtenářské deníky
ZÁKLADNÍ ÚDAJE:
- vydáno 1915
- autor patří do generace anarchistických buřičů
- novela inspirovaná staroněmeckou pověstí ze 13.století
- romantické prvky
- filozofická úvaha o lásce, pomstě
- kritika společnosti, odcizení,
Jazyk: spisovný, archaismy, er forma, básnické prostředky
Místo: město Hammeln a jeho okolí - hora Koppel
Čas: blíže nespecifikovaný, nejspíš 15.-17.století

DĚJ:
Muž beze jména - Krysař - přichází jednoho dne do německého hansovního města Hammeln. Zde se seznámí s Agnes, mladou dívkou, která v něm probudí city. Ona je ale zasnoubená s dlouhým Kristiánem, jenž má díky tomu zdědit velký majetek.
Krysař pomocí své píšťaly topí krysy, které se vrhají do řeky pod horou Koppel. Má dostat svou odměnu, ale rychtáři mu nechtějí zaplatit jeho mzdu, sto rýnských.
Krysař schválně kvůli Agnes prodlužuje svůj pobyt ve městě.
V Hammeln žije rybář Sepp Jörgen, který je velmi statný, ale všichni si z něj dělají legraci, protože je zaostalý. Vše chápe až druhý den. Sepp nikdy nic nechytí, je ostatním jen pro smích. On sám by rád poznal teplo ženy, ale dívky ho jen provokují a pak si z něj dělají legraci.


(Vložení faustovského motivu→) Za Krysařem přijde magistr Faustus z Wintberka, který tvrdí, že je ve spolku s Ďáblem, ale Krysař ho neposlouchá.
Na schůzce s Agnes se dozví, že čeká Kristánovo dítě. Je z toho zdrcena stejně jako Krysař. Ten se proto rozhodne odejít. Nevydrží to ale a vrátí se. Od matky se ale dozví, že Agnes někam odešla a nikdo neví kam. Jediným vodítkem je hora Koppel, o které se vypráví pohádka, že je tu vstup do Sedmihradské země, kde jsou všichni spokojení, nikdo nestrádá a všichni se mají dobře.
Krysařovi došlo, že Agnes skočila do řeky a zabila se. Nevydrží svůj žal a zaduje plně na svou kouzelnou píšťalu. Ta v lidech vyvolává nejrůznější emoce. Vyvolává v nich ztracené touhy, smutek, žal, závist, lásku…. Lidé jsou slepě za Krysařem a všichni se utopí v řece společně s Krysařem.
Jen Sepp nechápe, co se to děje. Město je celé prázdné, nikde nikdo. Až další den mu v hlavě zní krysařova melodie a i na něj dopadne její moc. V jednom domě slyší brečet dítě, které tu matka nechala. Vezme ho a jde s ním k hoře Koppel. Nejdříve chce také skočit, aby se dostal do Sedmihradské země, ale křik dítěte ho probere z moci píšťaly a on s ním odchází najít mu kojnou → zachránila ho nevinnosti a neposkvrněnost dítěte.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Péťa Péťa | Web | 8. ledna 2016 v 21:31 | Reagovat

Tuhle knihu jsem poprvé četla k maturitě a přiznám se, že se mi nelíbila. Pak jsem si ji na popud jedné své kamarádky přečetla minulý rok znovu a zjistila jsem, že jako "neopeřené mládě" jsem ji asi nedokázala správně ocenit. Je krásná, líbí se mi to tajemno kolem Krysaře a jeho kouzelná píšťala. I vidina toho, že chamtivost a zlo obecně prostě bude potrestané. I když je to smutný konec, je alespoň z poloviny dobrý, protože něco neposkvrněného zůstane.

2 Magdaléna Magdaléna | Web | 23. ledna 2016 v 9:42 | Reagovat

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek z povinné četby. Škoda, žes nenapsala, co oslovilo v knížce tebe, hodně by mě to zajímalo.

3 Sentencia Sentencia | Web | 23. ledna 2016 v 10:03 | Reagovat

[1]: Podle mě by Krysař neměl být v povinné četbě na základce, ale až k matuře. Je to hodně zvláštně pojaté dílo a nepochopí ho každý. A kolikrát ani dospělého nezaujme... Já byla ale okouzlená :)

[2]: Teď s odstupem se to hodně těžko komentuje, ale až si ji přečtu znovu, dopíšu ti to sem ;)

4 Magdaléna Magdaléna | Web | 26. ledna 2016 v 13:55 | Reagovat

[3]: Děkuju :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama