8 věcí, se kterými musíte počítat během plesové sezóny

11. února 2016 v 9:01 | Sentencia |  Myšlenkové pochody
Začátek nového roku neznamená jenom jinou číslici v letopočtu nebo předsevzetí, která neplníme už po prvním týdnu. První měsíce se nesou krom diet a odpolední v posilovnách i v duchu noblesy, večerních šatů, lodiček, kravat a kultivované zábavy. Nebo by alespoň měly takhle vypadat. Vítej plesové období!

Dřív mě plesání moc nebralo a účastnila jsem se maximálně jednoho do roka, hlavně z toho důvodu, že holka u stolu bez doprovodu ve společnosti rodičů a příbuzných působí tak trochu jako pěst na oko (omlouvám se za upřímnost mí drazí rodičové). Jenže od té doby, co tvoříme jednu jednotku s Velitelem, se toho docela dost změnilo, vzhledem k jeho nutkání být snad v každém spolku v okolí. Takže místo jednoho plesu ročně teď absolvuji minimálně 3. A bylo by jich mnohem víc, kdyby se termíny některých plesů nekryly.

A tady je už malý výčet věcí, které vás čekají, hodláte-li na nějakou podobnou akci vyrazit.

1) Nákup šatů, bot a všech potřebných doplňků: Tento bod krásně ukazuje, o kolik to mají muži (opět) jednodušší než ženy. Těm totiž obvykle stačí jedno kvádro, dvě košile, kravaty se už skoro neřeší a můžou takhle fungovat klidně x let, pokud u nich nedojde k povážlivému váhovému výkyvu. Jenže aby si holka vzala na stejný ples jedny šaty dvakrát... no, ne že by nemohla, ale riskuje tím posměšné pohledy a pomluvy zbylého dámského (zakašlání a spolknutí slova kravského) osazenstva. Takže žena poctivě promýšlí, na jakém plese že jaké šaty minulý rok měla a snaží se minimálně své kousky protáčet. A když je nejhůř, čeká jí varianta, kterou mám osobně ze všech ráda nejméně - nákup nové garderoby. Zkoušení, zkoušení, čekání na slevy, obhlížení různých obchodů... no fuj. A když už máte šaty, tak zjistíme, že vám k tomu vůbec neladí současné lodičky a jedete na novo. Když konečně seženete i boty, tak zjistíte, že se vám rozpadlo psaníčko a vesele jedete celý proces znova. A to samé s doplňky a šperky. Jak já vždycky závidím Popelce její oříšky.

2) Hlídání váhy: Jeden by si myslel, že díky novoročnímu předsevzetí nebude tenhle bod žádný problém, ale víte jak to s těmi předsevzetími končí. Takže po splnění bodu jedna máte dokonalé šaty a vše k nim potřebné. Zbývá jenom jedna věc - do plesu nepřibrat, abyste v těch upnutých šatech nevypadaly jako v pátém měsíci.

3) Pohoršení nad některými modely: Přeskočím body příprav na ples jako malování, česání a manikúru, protože tohle je hodně individuální. Co ale provází téměř každý ples, je moje upřímné zděšení nad některými modely dam, i pánů. Nechápejte mě špatně, opravdu nejsem tak povrchní, jak by se mohlo z těchto řádků zdát, ale sakra... kam jinam, když už ne na ples, by se měl člověk adekvátně oháknout a přizpůsobit oblečení alespoň trochu svým váhovým parametrům?! Černá sice zeštíhluje, ale když vám jsou šaty minimálně o dvě čísla menší, tak už ani černočerná nepomůže. Dámy - tričko s motivem flitrovaných rtů a k němu tylová sukně, nebo nedej bože džíny! by opravdu měly zůstat ve skříni. Stejně jako u pánů oblíbené tričko s logem jejich vyvoleného pivovaru. Tím, že přes něj přehodíte sako, z něj totiž opravdu jako kouzlem košili neuděláte.

4) Hlídání silonek: Asi netřeba nijak zvlášť rozvádět. Ženské osazenstvo chápe velmi dobře. Zvlášť, pokud mají u nich na plese dřevěné židle.

5) Lokty nabrousit: Hodně lidí + malý parket = velký problém. Nejlepší je, pokud máte výborného partnera, který je schopen vás vést po okraji té taneční vřavy, čímž se nejhorším kolizím vyhnete. V jednom z lepších případů do sebe s dalšími páry jenom pošťuchujete a váš taneční krok se zúsporní do šlapání zelí. Nebo máte smůlu a vedle vás křepčí nějací "taneční mistři", kde on vás hákuje lokty do žeber a ona fackuje rozhazováním rukou nebo přímo posílá k zemi tím, že vám zabodne podpatek do nártu.
6) Společensky unavené okolí: To je asi úděl těch, kteří moc nepijí nebo přímo řídí. Čas pokročil a jak to už bývá, většina osazenstva je v náladě, což mi nevadí, dokud je to v mezích. Jakmile ale dojde na opilecké řeči, vulgární narážky nebo dokonce rvačky, nejradši bych se sbalila.

7) Oteklé a bolavé nohy: Tak krásně ty lodičky v obchodě vypadaly a první 3 hodiny jste se díky nim cítila opravdu sexy. Pak byste je ale nejraději vyhodila oknem. Puchýře už ani nespočítáte, prsty máte zkroucené hůř než paragraf a po hodině marného přemlouvání sebe samé, letí lodičky do kouta a vy zbytek odtancujete buď bosky, nebo s úlevou vplujete do pohodlnějších kozaček, které máte pro podobné případy připravené v šatně.

8) Těžká jsou rána po plesová: Hlavně pro ty, co byli společensky unavení. Ale ani ten zbytek se necítí zrovna dobře. V krku vyschlo od věčného zpívání, nohy bolí od lodiček, nárty se hezky barví od ataků jehel vedle křepčící kolegyně a spánkový deficit budete rovnat ještě minimálně týden.

Ale i tak mám plesy docela ráda. Chodíme v dobré partě, takže víme, se dokážeme zabavit i sami. Máme štěstí na plesy, kde se naštěstí žádná exempóre nedějí. A i ty bolavé nohy člověk párkrát do roka přežije.

Jaké máte zkušenosti s plesy vy? Baví vás nebo se jim úspěšně vyhýbáte?
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 kouzelnakrajina kouzelnakrajina | Web | 11. února 2016 v 11:21 | Reagovat

ajejej hlídání váhy :-(

2 renuška renuška | E-mail | Web | 11. února 2016 v 11:25 | Reagovat

Takže, drahá: jak víš, za čtrnáct dní nás to čeká a já nemám kromě těla, šatů, bot atd. taky tanečního partnera, na což jsi tady zapomněla!!! Ten je mnohdy totiž nejdůležitější :-). Takže spoléhám na vás, že mi můj loňský outfit odpustíte, zvyklí na mé nelepé tvary, ledasco přejdete a občas mi půjčíte vaše muže, abych si taky trsla. Jestli budu mít při tom všem organizování na to vůbec čas ... :-)

Opět skvělý článek, jak jinak ;-)

3 Elis Elis | Web | 11. února 2016 v 12:16 | Reagovat

Ono také záleží co je to ples, přiznávám se tedy, že jsem prozatím byla jen na maturitních, stužkové a jiných ne "tolik" formálních  a jéjé, to bych si mohla rozčilovat jakou dobu. Ultra krátké šatičky, i přesto že slečna bude mít běžnou velikost 44, třinácticentimetrové podpatky, které po nějaké době slečny zahodí a jdou trsat bez, samé třpytky a kýč. Chlapi většinou nepadnoucí sako, mladší generace se nestydí přijít v botaskách.

4 Popelka Popelka | Web | 12. února 2016 v 21:48 | Reagovat

Jojo, já si svoje oříšky taky závidím. Je to fakt praktický :D

Fakt jsi mě pobavila! Já si na neštěstí na etiketu docela hodně potrpím, ale snažím se být tolerantní, ovšem co občas vidíš třeba i ve státní opeře. Onehdá tam byl jeden chlapec v pohorkách a křiklavě zelené mikině. To jsou plesy vlastně ještě docela dobrý :D Co ale nesnáším nejvíc jsou mladý kočenky, kterým končí šaty v půlce zadku a výstřih těsně nad bradavkami. Protože obléknout se nevkusně je jedna věc, ale neobléknout se vůbec, je věc druhá.

5 Magdaléna Magdaléna | Web | 14. února 2016 v 19:44 | Reagovat

Tenhle článek mě tak potěšil... :-) Četla jsem si ho poprvé před pár dny, chvíli po té, co jsem zjistila, že svoje jediné oblíbené plesové boty (na ladění a neladění v tomhle moc nehraju) jsem nechal v Brně. Nakonec jsem šla v jiných, ale teda... nebylo to ono.
O nákupu garderoby rozmýšlíme dost podobně, asi bych si měla koupit nové šaty, protože už si nepamatuju, jaké jsem kde měla. Ale zase na druhou stranu - kde jsou ty časy, co bylo třeba 6 plesů za zimu :D
Silonky jsou kapitola sama pro sebe. Nedávno mi kamarádka prozradila, že její kamarádi odsuzují holky, co si vezmou do otevřených bot silonky. Dost mě to zaskočilo, protože nevím, jak bych to jinak řešila, jelikož boty se zavřenou špičkou mi ve většině případů při tanci padají :-) Ale což... Stačí mi, když silonky vydrží celý večer bez díry :-)
A nabroušené lokty jsou, přesně jak píšeš, hlavně o partnerovi... (A díky za upozornění, rozhazování rukama příště promyslíme ;-))

6 Van Vendy Van Vendy | Web | 15. února 2016 v 0:19 | Reagovat

To je krásné těšení se. I když s nákupy může být otrava - někdo se na nakupování, vybírání a zkoušení těší, jiný to bere jako utrpení (pro mě značka ideál je, že přijdu do obchodu, padne mi do oka kousek, který se mi líbí, já si jej ozkouším a ten kousek mi nejen sedne jak ulitý, ale i sluší, pak ho zaplatím u pokladny a jdu domů. Ale ne, v realitě je to tak, že zkouším jak blbec a až třetí nebo čtvrtý kousek mi jakž takž sedne.)
Přesto, ples je trochu mimořádný. Proto i oblečení by mělo být mimořádné. Když ne šaty dlouhé, tak šaty aspon společenské. O silonkách ani nemluvě, opravdu je dobré mít jedny přibaleny - hlavně v případě šatů kratších. :-)

7 M.T. M.T. | 15. února 2016 v 18:35 | Reagovat

Vždyť to říkám, přijde indispozice v podobě virozy a hned je co číst.Mám ráda ty chvilky u počítače  a mám ráda tu holku, co to  píše.Díky za ně.

8 Sentencia Sentencia | Web | 15. února 2016 v 20:46 | Reagovat

[1]: někdo bohužel musí...

[2]: neboj se, já ti svého muže klidně půjčím, pokud se nebojíš pošlapaných noh a nevadí ti, když budeš místo polky tancovat něco na 3 doby :D

[3]: já taky chodím jenom na takové ty "vesnické" plesy, ale přece i na ně by člověk měl jít trochu ustrojený a ne, jako by si jen odskočil od plotny/ze zahrady?! Jsem v tomhle asi trochu pedantská, ale opravdu mě vytáčí, jak laxně někdo k tomuhle přistupuje. To samé by se dalo říct i o návštěvě divadel... tam je to taky kolikrát katastrofa!

[4]: ono jde tenhle případ kolikrát ruku v ruce. ultra krátké šatičky, které při tanci buď lezou nahoru a slečnám je vidět celé pozadí, nebo naopak padají dolů, protože jsou jak jinak, než bez ramínkové a my máme výhled na celou jejich opranou podprsenku, nejlépe nějaké křiklavě svítivé barvy :D

[5]: je pravda, že podle etikety by do otevřených bot opravdu silonky být neměly a na nějakých akcích, kde je daný dresscode, se to vážně považuje za jeden z nejhorších přešlapů. Já na tohle ale až tak moc nehraju a neřeším to ani u jiných. Přijde mi zbytečné na zábavách a plesech podobného typu jako ty, které tu popisuju, být až tak formální, ale jsou věci, které se zkrátka neodpouští ani na vesnických plesech :D

[6]: já jsem právě ve většině případů právě ten typ, který musí zkoušet několikrát, abych sehnala něco, co se mi bude nejenom líbit, ale bude mi sedět, takže nákupy jsou pro mě obecně docela muka :D

[7]: já mám zase ráda Vaše komentáře a taky za ně i za Vás moc děkuju :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama