Květen 2016

Jaroslav Havlíček: Neviditelný

26. května 2016 v 12:53 | Sentencia |  Čtenářské deníky
ZÁKLADNÍ ZNAKY:
- vydáno 1937
- psychologický román
- psáno z pohledu hlavního hrdiny, jako jeho vzpomínky (retrospektiva)
- motiv viny a trestu
Místo: Jesenice - Hajnova vila, továrna
Jazyk: spisovný až básnický, archaismy
Čas: román píše 3 měsíce po smrti Cyrila Hajna roku 1935, svůj příběh začíná rokem 1925DĚJ:
Hlavní hrdina Petr Švajcar (mazaný, vypočítavý, egoický, sobecký…) sepisuje svůj život za posledních deset let. Co se stalo, s kým se setkal, co zažil… Ještě před psaním samotného románu naznačuje některé události - popis obyvatelů Hajnovy vily, své dětství - má několik sourozenců, ale s nikým se nestýká, je vyučený chemik - vzdělání mu platil jeden muž, protože rodina samotná byla velmi chudá. Po studiích byl ve válce s přítelem Dontem (malířem).
Díky němu se pak seznámil s krásnou a rozmarnou Soňou Hajnovou, dcerou bohatého majitele chemické továrny. Petr se snažil jí získat, aby tak dostal dobře placené místo v továrně a místo v bohaté rodině. To se mu podařilo. Soňa se do něho zamilovala.
Petr se přestěhoval do jejich vily, kde se seznámil se zbytkem rodiny - pratetou Karolínou, která vládla domu a je velmi protivná a má ráda starý řád a zvyky, Cyrilem - nemocný bratr pana Hajna, který se narodil matce, co během těhotenství zešílela, když viděla svého muže s rozdrcenou lebkou, služkou Katy a služebným Filipem, který Hajn adoptoval po smrti jejich rodičů, Kuncem - přítelem a Hajna a správce chemičky.