Jaroslav Havlíček: Neviditelný

26. května 2016 v 12:53 | Sentencia |  Čtenářské deníky
ZÁKLADNÍ ZNAKY:
- vydáno 1937
- psychologický román
- psáno z pohledu hlavního hrdiny, jako jeho vzpomínky (retrospektiva)
- motiv viny a trestu
Místo: Jesenice - Hajnova vila, továrna
Jazyk: spisovný až básnický, archaismy
Čas: román píše 3 měsíce po smrti Cyrila Hajna roku 1935, svůj příběh začíná rokem 1925DĚJ:
Hlavní hrdina Petr Švajcar (mazaný, vypočítavý, egoický, sobecký…) sepisuje svůj život za posledních deset let. Co se stalo, s kým se setkal, co zažil… Ještě před psaním samotného románu naznačuje některé události - popis obyvatelů Hajnovy vily, své dětství - má několik sourozenců, ale s nikým se nestýká, je vyučený chemik - vzdělání mu platil jeden muž, protože rodina samotná byla velmi chudá. Po studiích byl ve válce s přítelem Dontem (malířem).
Díky němu se pak seznámil s krásnou a rozmarnou Soňou Hajnovou, dcerou bohatého majitele chemické továrny. Petr se snažil jí získat, aby tak dostal dobře placené místo v továrně a místo v bohaté rodině. To se mu podařilo. Soňa se do něho zamilovala.
Petr se přestěhoval do jejich vily, kde se seznámil se zbytkem rodiny - pratetou Karolínou, která vládla domu a je velmi protivná a má ráda starý řád a zvyky, Cyrilem - nemocný bratr pana Hajna, který se narodil matce, co během těhotenství zešílela, když viděla svého muže s rozdrcenou lebkou, služkou Katy a služebným Filipem, který Hajn adoptoval po smrti jejich rodičů, Kuncem - přítelem a Hajna a správce chemičky.


Hajn mu pak vysvětlí, že neviditelným se stal Cyril až na studiích, kde se snažil vynalézt lektvar neviditelnosti a hrozně u toho zuřil. Museli ho odvést do blázince, kde na jeho nemoc přišli. Od té doby dělají všichni v domě, že je neviditelný. Soňa ho nemá ráda, bojí se ho do té doby, co se na ni lačně díval.
Celá rodina se připravuje na svatbu, která je honosná a velkolepá. Cyril ale vyvede žert, při kterém vystraší ostatní svatebčany a starý Hajn dokonce zapomene na jeho neviditelnost a vystrčí ho pryč. (www.sentencia.blog.cz) Dalším jeho oplzlým kouskem je to, že se vetřel do svatební ložnice novomanželů, protože se chtěl dívat na jejich "svatební noc". Soni se to velmi dotklo.
Petr a Soňa spolu žijí celkem spokojeně. On pracuje v továrně jejího otce, kde má čím dál větší pravomoci.
Jednou se k jejich sexuálním hrátkám připlete i Cyril. Soňu to velmi vyleká. Zavírá se, schovává se před ním, protože on jí neustále lačně pronásleduje, pozoruje - vše, za jediným cílem. Petr varuje otce, ale ten si myslí, že o nic nejde.
Až jednou, když se Soňa zapomene zamknout, on se k ní vloudí →Soňa omdlí hrůzou a ostatní ho najdou, jak se snaží ji znásilnit. K ničemu ale nedojde.

Cyril je pak i přes protesty tety Karolíny odvezen z domu do blázince. Soňa se po týdny zavírá v pokoji, protože se bojí. Prodělala těžký nervový otřes. Nechce vidět ani Petra. Doktor pak zjistí, že je těhotná. Ona si usmyslí, že dítě čeká právě s Cyrilem.
Po nějaké době začne znovu mluvit a vycházet ven, ale chová se velmi podivně. Dříve o Cyrilovi nechtěla ani slyšet a teď se o něj nezvykle zajímá.
Časem se u ní začne projevovat choromyslnost. Vyfantazírovala si, že Cyril je skutečně neviditelný, že utekl z blázince a stal se jejím milencem. Znovu mu nechává jídlo, hraje pro něj na klavír, povídá si s ním a z ostatních si tropí nejapné žerty. Její dovádění je nejdříve provažováno, za dětinské chování těhotné ženy, která prodělala těžký otřes, ale časem všichni pochopí, že je to mnohem vážnější. Začne nenávidět Petra, její otec z tohoto dovádění začne stonat a velmi těžce ho snáší. (www.sentencia.blog.cz) Petr se bojí jen o nenarozené dítě, protože má strach, že na něj přenese svou chorobu. Katy se stane jeho milenkou.

Soňa porodí zdravého chlapce, ale není schopná se o něj postarat. Tvrdí, že je to dítě Cyrilovo, nechce, aby ho Petr choval. Miluje ho, ale zároveň mu ubližuje. Nechová se jako správná matka a tak je jí dítě odebráno. Úplně zešílela.
Petr proto jednoho dne naplánuje její smrt. Nechá jí odemčenou komoru a ona skočí z okna. 5 měsíců poté zemře otec, který měl mozkovou příhodu a za 2,5 roku i prateta. Hugo Hajn ale sepíše závěť, ve které veškerý majetek odkazuje svému vnukovi a Petra ustanovuje jako jeho opatrovníka.
Vše vypadá v pořádku, žijí si ve spokojené domácnosti, továrna vydělává, dítě roste. Jednoho dne ale začne stonat. Vyklube se z toho zánět mozkových blan a dítě se zasekne ve věku dvou let. Je tlusté a neschopné se učit novým věcem, což Petra zdrtí a časem se mu začne i hnusit. Dům i továrna chátrají.

Petr žije se synem Petříkem a Katy, coby milenkou. V závěru románu přemýšlí, kdo může za jeho neštěstí a většinu viny svaluje na Hugo Hajna za jeho nerozhodnost a zbytek na Cyrila. Na vše rezignuje, přestane se snažit a pozoruje postupný rozklad továrny i majetku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Myšák Myšák | Web | 29. května 2016 v 16:14 | Reagovat

O románu Neviditelný čtu teda poprvé a musím říct, že jsi to popsala fakt dobře. ;-) Z části, jako psychochologický román, mě to zaujalo a z části zase odradilo, kvůli oněm nechutným kouskům Cyrila. ;-)

2 Elis Elis | Web | 12. července 2016 v 20:22 | Reagovat

Kultovní román od Havlíčka, učili jsme se o něm ve škole, ale abych pravdu přiznala tak četla jsem akorát Neviditelného od Wellse :)

3 ┼Lady de Vampire Victoria┼ ┼Lady de Vampire Victoria┼ | Web | 3. srpna 2016 v 11:29 | Reagovat

Pěkně napsáno

4 Teeda Teeda | E-mail | Web | 10. listopadu 2017 v 22:51 | Reagovat

Přidávám po přesunu blogu odkazy a probírám se i blogy kde jsem dlouho nebyla a hele.. tady jsem tedy nebyla hodně dlouho...
Jaktože je tu takový ticho a prázdno? :-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama